Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fico neodradil každého. Na Ústavný súd sa pýta 30 kandidátov

05.03.2019, 19:51 | TASR

O post ústavného sudcu sa v novej voľbe uchádza 30 kandidátov. Väčšina z uchádzačov kandidovala aj v minulej voľbe, v ktorej parlament nezvolil žiadneho kandidáta. Informoval o tom predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Róbert Madej (Smer-SD). Šéf Smeru-SD Robert Fico, poslanec Mosta-Híd Peter Kresák či štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská nekandidujú. R. Fico a P. Kresák to avizovali vopred.

  • Tlačiť
  • 0

Kandidátov je menej ako v prvej voľbe, v ktorej kandidovalo 40 uchádzačov. Podľa R. Madeja je ale z čoho vyberať. „Osobne sa budem snažiť všetkých kolegov presviedčať, aby sme volili, aby bol navrhnutý čo najväčší počet,“ povedal. Trvá na tajnej voľbe, v ktorej Smer podporili SNS a opatrne aj Most-Híd. Nešpecifikoval, či sa koalícia už dohodla na tom, koľko kandidátov zvolí.

Voľba kandidátov sa uskutoční na schôdzi NR SR, ktorá sa začne 26. marca. Pred voľbou kandidátov opäť vypočuje ústavnoprávny výbor, mal by tak urobiť 21. až 23. marca. O termínoch ešte bude výbor hovoriť.

Rozprava bude časovo obmedzená. „Medzi koaličnými aj opozičnými poslancami vo výbore panuje zhoda na tom, aby sme uskutočnili vypočutie časovo efektívnejšie. Možno limitovať čas na úvodné predstavenie a potom dať časové mantinely aj na odpovede na otázky,“ dodal R. Madej.

Neprehliadnite

Aj podľa Ondreja Dostála z klubu SaS a Jána Marosza z OĽaNO sa dá z kandidátov vybrať. „Prejdeme si to, aby sme mali morálne aj odborne zdatných uchádzačov, a nájdeme zhodu na nejakých menách,“ doplnil.

Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov za tých, ktorým sa 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Zoznam kandidátov:

Pavol Boroň, Martin Javorček, Michal Matulník, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Peter Straka, Anton Dulak, Eva Kováčechová, Katarína Čechová, Eva Fulcová, Rastislav Kaššák, Peter Melicher, Stanislav Irsák, Michal Ďuriš, Ivan Fiačan, Štefan Kseňák, Pavol Malich, Radoslav Procházka, Miloš Maďar, Ľuboš Szigeti, Marek Tomašovič, Michal Truban, Libor Duľa, Radovan Hrádek, Daniela Švecová, Ladislav Duditš, Peter Molnár, Robert Šorl, Martin Vernarský a Zuzana Pitoňáková.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Robert Fico, Ústavný súd

Diskusia (0 reakcií)