Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

FIFA čaká z Afriky miliardu

04.05.2010, 17:21 | ks | © 2010 News and Media Holding

Futbalový turnaj má vygenerovať 3,3 miliardy dolárov tržieb z komerčných zmlúv

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

šport

Medzinárodná futbalová asociácia FIFA očakáva, že tohtoročné majstrovstvá sveta vo futbale v juhoafrickom Johannesburgu budú ziskové. Generálny sekretár FIFA Jerome Valcke denníku Financial Times povedal, že organizácia očakáva čistý výnos na úrovni jednej miliardy dolárov. Denník dodáva, že FIFA len zdráhavo hovorí v tejto súvislosti o zisku. Majstrovstvá sveta sa začínajú 11. júla a potrvajú mesiac.

Podľa J. Valckeho tohtoročné majstrovstvá vygenerujú 3,3 miliardy dolárov tržieb z komerčných zmlúv. FIFA minie na organizáciu majstrovstiev asi 1,2 miliardy dolárov. Do tejto sumy už sú podľa Financial Times započítané náklady v samotnej Južnej Afrike. Približne miliarda dolárov ide na rozvojové programy a finančnú pomoc národným futbalovým asociáciám a na iné projekty. J. Valcke označil potenciálny výnos jednej miliardy dolárov za rezervu, ktorú FIFA môže využiť ako zabezpečenie pred prípadnými budúcimi finančnými a inými rizikami. Financial Times pripomína, že turnaj je poistený na 650 miliónov dolárov pre prípad, ak by mal byť pre  terorizmus, vojnu či prírodné katastrofy posunutý. „Máme dosť peňazí, aby sme čelili akémukoľvek problému počas svetového šampionátu v Južnej Afrike,“ vyhlásil J. Valcke.

V súvislosti s majstrovstvami sveta Inštitút pre bezpečnostné štúdie ISS vydal analýzu, v ktorej kritizuje biznis v pozadí športovej udalosti roka. Podľa nej sú predovšetkým zmluvy na výstavbu štadiónov a inej infraštruktúry netransparentné, utajované a v konečnom dôsledku predražované. Juhoafrická verejnosť má podľa analýzy iba veľmi komplikované možnosti, ako sa dostať k informáciám o rozpočtoch, verejných výdavkoch a verejných obstarávaniach. Analýza pripomína, že v prípade podobných megapodujatí sa verejný a osobný záujem často dostávajú do konfliktu. Práve na úkor záujmov verejnosti. Ako príklad štúdia udáva enormný rast plánovaných výdavkov na nové štadióny a súvisiacu infraštruktúru. V roku 2004 prípravný výbor odhadoval náklady na 2,3 miliardy juhoafrických randov. Pred štyrmi rokmi sa tieto náklady takmer zoštvornásobili a v súčasnosti sa odhadujú na viac ako 17 miliárd randov (1,75 miliardy eur).

Foto na titulke - Flickr.com

  • Tlačiť
  • 0

Tagy šport

Diskusia (0 reakcií)