Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

FIIT smeruje do štrajku, univerzita voľby neuznala

04.02.2020, 16:45 | Tomáš Nejedlý | © 2020 News and Media Holding

Požiadavka zamestnancov Fakulty informatiky a informačných technológií STU v štrajkovej pohotovosti nebola splnená. Akademický senát Slovenskej technickej univerzity v Bratislave v pondelok na mimoriadnom zasadnutí odobril vyhlásenie januárových volieb do senátu fakulty za neplatné. Fakulta s najžiadanejšími absolventmi na trhu práce tak smeruje do štrajku. Ten by mal ochromiť výučbu na škole už o dva týždne.

  • Tlačiť
  • 3

„Napriek tomu, že nás mrzí neplatnosť volieb zo 16. januára, je potrebné rešpektovať rozhodnutie volebnej komisie a Predsedníctva Akademického senátu STU,“ vyhlásil dekan fakulty Ivan Kotuliak. Volebná komisia vyhlásila voľby za neplatné pre chýbajúci podpis jedného z voličov na volebnej listine.

Senát Slovenskej technickej univerzity v pondelok odobril rozhodnutie volebnej komisie, ktorá realizovala a dozorovala voľby na FIIT STU v polovici januára. Opakované voľby senátorov reprezentujúcich zamestnancov fakulty sa majú uskutočniť vo februári na rektoráte STU. Prečo sa do diania na fakulte zapája „veľký“ akademický senát univerzity? Dôvodom je neuznášaniaschopnosť „malého“ senátu fakulty.

Ten je nefunkčný od minulého roka, kedy sa časť senátorov vzdala mandátu ako prejav nesúhlasu s krokmi nového vedenia fakulty na čele s I. Kotuliakom. Voľby do malého senátu pod dozorom volebnej komisie veľkého senátu mali zmierniť, prípadne ukončiť spory medzi novým vedením fakulty a jej zamestnancami. Vyhlásenie volieb za neplatné patovú situáciu predĺžilo.

Neprehliadnite

Bez opory v zákone

Postoj veľkého senátu je v rozpore s presvedčením zamestnancov FIIT v štrajkovej pohotovosti. Zhruba polovica pracovníkov, aktuálne 34 ľudí, je presvedčených, že výsledky volieb mali byť vyhlásené. Rovnaký názor má aj bývalá dekanka FIIT Mária Bieliková, ktorá považuje priebeh volieb za nedemokratický a odmietla sa vrátiť na fakultu.

Mária Bieliková odovzdáva ceny za najlepšie študentské IT projekty TP CUP 2017Zdroj: TASR

Kroky senátu spochybňujú aj viacerí právnici. „Je to celé zle – volebná

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy IT, Mária Bieliková, štrajk, STU, vysoké školy