Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finálnym bojiskom obchodnej vojny o plyn môže byť Slovensko

07.12.2019, 21:00 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Ukrajinský naftový gigant čelí na Slovensku exekúcii pre viac než dvadsať miliónový dlh. Naftogaz tvrdí, že prebiehajú pochybne a útočí trestným oznámením. Exekútor však tvrdenia vyvracia. Spoluprácou a zodpovednejším prístupom k uznaným záväzkom podľa neho dlžník mohol výrazne ušetriť.

  • Tlačiť
  • 1

Dvadsať miliónová istina dlhu spoločnosti Naftogaz, ktorý cez slovenské úrady vymáha maďarská spoločnosť Trameta je sa podarilo splatiť už takmer z polovice. Stalo sa tak aukčným predajom zhabaného zemného plynu, ktorý Naftogaz importoval zo Slovenska. Podľa súdneho exekútora situácia nemusela zájsť až tak ďaleko, keby ukrajinský štátny gigant pristupoval ku svojim záväzkom zodpovednejšie. Napriek ostrým námietkam Naftogazu a policajnému vyšetrovaniu slovenské úrady akékoľvek pochybenia odmietajú.

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz v utorok na tlačovej konferencii označila postup slovenského exekútora pri predaji zhabaného zemného plynu za neštandardný. Vo veci podala trestné oznámenie, ktorým sa na pokyn špeciálneho prokurátora zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA). Exekútor podľa Ukrajincov zneužil svoje právomoci a zhabaný zemný plyn predal pod cenu. Podľa maďarskej spoločnosti Trameta je dôvodom predraženia pohľadávky ľahostajnosť manažmentu firmy Naftogaz a dlhoročné ignorovanie právoplatných súdnych rozhodnutí.

Druhá strana príbehu

Slovensko sa stalo finálnym bojiskom medzinárodného obchodného sporu v roku 2017. Jeho korene však siahajú až do roku 2003, kedy s ukrajinským Naftogazom podpísala talianska firma IUGAS kontrakt na dodávky plynu. „Zmluva sa vzťahovala sa na dodávky 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy exekúcia, Naftogaz, spor, Ukrajina, zemný plyn