Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finančná správa rozdáva pokuty. Firmy nezvládajú systém eKasy

22.11.2019, 15:20 | TASR

Finančná správa (FS) sa zamerala na kontrolu dodržiavania zákona o elektronických registračných pokladniciach. V posledných týždňoch okrem iného kontrolóri zistili výrazné zníženie obratu u niektorých podnikateľov a na základe toho skontrolovali 41 firiem. Takmer u polovice z nich sa potvrdilo porušenie zákona, informovala v piatok FS.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

ekasa

Od spustenia systému eKasa v apríli tohto roka vykonala FS viac ako tri tisíc kontrol, pričom porušenia zistila asi v 60 percent prípadov. Pokuty rozdala vo výške približne 470-tisíc eur.

Neprehliadnite

„Hoci v prípade eKasy ide o online evidenciu tržieb, ktoré pokladnica v reálnom čase odosiela na finančnú správu, najčastejším prehreškom voči zákonu je nezaevidovanie tržieb a vkladu v hotovosti do pokladnice,“ uviedla Drahomíra Adamčíková z Finančného riaditeľstva SR.

Firmy podľa nej obchádzajú povinnosti aj tým, že neodovzdávajú pokladničné doklady zákazníkom, tieto doklady nespĺňajú predpísané náležitosti či nezaevidujú offline doklady v 48 hodinovej lehote. „Primárnym cieľom finančnej správy však nie je pokutovať podnikateľov, ale dbať na dodržiavanie zákona,“ dodala D. Adamčíková.

Do systému eKasa sa musia pripojiť do konca roka všetci podnikatelia, ktorí evidujú tržby v elektronických registračných pokladniciach. Podľa FS sa približne 70-tisíc podnikateľov doteraz nepripojilo. Pokiaľ nestihnú túto povinnosť splniť v zákonom stanovenom termíne, hrozia im vysoké pokuty.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ekasa

Diskusia (0 reakcií)