Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fínske jadro má zelenú

17.06.2004, 00:00

  • Tlačiť
  • 0

Európska komisia minulý týždeň oficiálne odobrila výstavbu novej jadrovej elektrárne vo Fínsku. Hoci rozhodnutie o spôsobe zabezpečenia energetických potrieb zostáva v kompetencii národných štátov, komisia sa k zámerom národných vlád v oblasti jadrovej energetiky musí podľa znenia zmluvy Euratom formálne vyjadriť. S výstavbou sa začne v roku 2005 a prevádzka sa spustí o štyri roky neskôr. Po viac ako desiatich rokoch pôjde o prvú novú jadrovú elektráreň, ktorá sa začne stavať v členskej krajine EÚ. Komisia výstavbu podporila, pretože nová elektráreň nahradí staré elektrárne spaľujúce fosílne palivá a pomôže uspokojiť fínsky dopyt po elektrickej energii. Nová jadrová elektráreň podľa Bruselu zvýši diverzifikáciu výroby elektriny, a teda aj stabilitu energetickej ponuky. „Tento projekt ukazuje, že atómová energia zostáva ekonomicky atraktívnou možnosťou,“ uviedla komisárka EÚ pre dopravu a energetiku Loyola de Palacio. Fínsky projekt podľa jej názoru potvrdzuje „potenciál jadrovej energetiky výrazne prispieť k trvalo udržateľnému rastu“. Výroba elektrickej energie z jadra vo Fínsku nahradí konvenčné elektrárne, čo podľa komisárky pomôže znížiť emisie skleníkových plynov.

„Jadrová energia je prijateľným riešením,“ dodala Loyola de Palacio s tým, že podmienkou je nájdenie riešenia na likvidáciu vyhoreného paliva a vysoká úroveň bezpečnosti.

O jadre sa čoraz častejšie hovorí aj na Slovensku. V súvislosti s privatizáciou Slovenských elektrární sa diskutuje o možnej dostavbe Mochoviec (TREND 22/2004). Bulharsko, nádejný člen EÚ, minulý mesiac rozhodlo, že dostavia jadrovú elektráreň Belene. (rs)
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Hospodárstvo vo svete

Diskusia (0 reakcií)