Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fínsko končí so základným príjmom. Čím nás môže experiment inšpirovať

23.04.2018 | Peter Brejčák

Diskusia (34 reakcií) Pravidlá diskusie

23.04.2018 | Martiman

Však práve to, že keby sa ľudia mohli spoľahnúť na to, že nemusia robiť, dopadli by sme ako nejaká ropná džamahíria, kde pracujú len imigranti.

23.04.2018 | salamoon

ale ludia sa nic nespoliehaju, lebo z vyse 500e sa vo Finsku vyzit neda a uz vobec nie budovat nejaka rodina a pod.. priznam sa, ja som este osobne nepoznal cloveka, kt. by cely zivot nic nechcel robit.. otazka by mohla byt aj opacna, naco pracovat, ak si furt rovnako chudobny.. podla mna sa niecomu podobnemu ako zakladny prijem casom aj tak nevyhneme.. kapitalisti nemozu riskovat revolucie, stimulovat dopyt naveky cez dlhy, demografiu riesit migraciou...

23.04.2018 | @@@

zakladny prijem nič nevyrieši je to v preklade nezmysel ktory len zyvši inflaciu a nakoniec z toho čo ludia dostanu nebudu mať nič viac ....po dalšie ako si pisal 500 eur pre fina je nie vela ...pre bežneho slovaka by to bola celkom slušna suma ale takuto sumu by si slovensko nedovolili vyplacať nikdy lebo nema nato tym padom opať by to bolo len o tom že ta suma by aj na slovensku musela byť ovela nižšia možno ked dosiahneme tych 250 eur aj to pri takej sume by pri 4,4 miliona dospelych znamenalo ročne 13,2mld eur a to je dosť velka suma nato aby slovensko mohlo niečo take financovať lebo odkial by nato nabrali peniaze

23.04.2018 | OliWer1

Máš pravdu, aj keby Smeráci prestali kradnúť (nie úplne, iba pokles o 80%) a baštrnákovia si prestali uplatňovať po celom Slovensku nadmerné odpočty DPH, aj tak by chýbala cca 1/2.

23.04.2018 | Martiman

Ja som nehovoril o tom experimente ale o tom, ako si žijú ľudia v krajinách, kde ľudia majú príjem od vlády (ropné krajiny).
A to že ste vy takého človeka nespoznali je OK, ale je to dané tým, že tí ľudia sú už naštartovaní. Ja som pravdepodobne od vás mladší, a mnohí moji rovesníci už vyslovene len vegetujú, lebo stratili existenčné ohrozenie. 20% ľudí do 26 rokov na Slovensku ani nepracuje, ani neštuduje.

23.04.2018 | OliWer1

Dobrý postreh. Aj by napr. Saudská Arábia vyhostila všetkých tam pracujúcich cudzincov, krajina skolabuje (stavebníctvo, akékoľvek zamestnania s výnimkou štátnych postov) a ľudia zomrú (sluhovia, aupairky). Ale netreba taký extrémny príklad, aj USA by si bez nelegálnych prisťahovalcov poradili len ťažko.
A áno, je značný počet ľudí, ktorí si vedia predstaviť ničnerobenie.

23.04.2018 | Roman Kanala

O kultúrnych rozdieloch, prečo by bezpodmienečný príjem nefungoval na Zlodejsku, sú posledné tri otázky v dávnejšom rozhovore v aktuality.sk:

https://www.aktuali...

23.04.2018 | @@@

a to je kedy ???....kedy pracovať nemusia ?.... ludia pracuju ked maju motivaciu a ta motivacia je mať viac čiže ide o sebectvo a chamtivosť ludi inak by mnohi tolko nepracovali alebo by mali zaujem pracovať menej kedže ich potreby su naplnene ovela skôr ale takto to nie je prečo ?....za poslednych 50 rokov sa realne mzdy američnanov zdvojnasobili človek by povedal že tym že si dnes možu za svoju mzdu dovoliť 2krat tolko bude ich zaujem pracovať menej ale nie je to tak stale pracuju viac a chcu vyššie mzdy tak isto všade aj na slovensku ...... cele je to postavene len na sebectve a chamtivosti človeka .....čo sa tyka nepracovania alebo nezaujmu pracovať ta vznikne vtedy ked su ludia demotivovany napriklad nizkymi mzdami a vysokymi narokmi ale samotnou firemnou kulturov ktoru presadzuje manžment firiem ktory je nepriatelsky voči zamestnancom tym padom to vidime na slovensku ked manažeri ktory vytvorili zle pracovne podmienky nariekaju prečo ludia nechcu pracovať v ich firmach ale tak to je že chyba je nahore a nie dole ...lebo ti dole sa len prispôsobuju podmienkam a ty nahore často kvoli svjmu egu nevidia že najväčši problem firmy su oni sami

23.04.2018 | Roman Kanala

Na Švajčiarsku po švajčiarsky sa o tom hlasovalo pred dvoma rokmi a referendu predchádzala búrlivá debata. Ľuďom sa to najprv pozdávalo, potom si položili otázku, že kto to zaplatí a zrazu bola väčšina proti. Hovorilo sa totiž o 2500 frankoch mesačne.

O problematike:
https://blog.etrend...

A výsledky hlasovania:
https://blog.etrend...

23.04.2018 | nicco

Viete si predstavit ten pokles stresu a kradezi v osadach pri prime 500E mesacne? :-)

23.04.2018 | @@@

na slovensku 500 eur asi tažko ....500 eur mesačne je 6tisic eur ročne pri 4,4 miliona dospelych by to predstavovalo sumu 26,4 mld eur pre porovnanie štat ročne minie okolo 35 mld eur takže by nebolo ani na dôchodky ani na zdravotnicvo ani na dialnice ani nič ine len by sa financoval zakladny prijem či ako si to niekto predstavuje ???

24.04.2018 | Ex offo

Ono by to asi nahradilo dôchodky, takže časť peňazí, ktoré dnes idú na dôchodky, by sa "premenovala" na základný príjem.
Hlavným problémom SK je plytvanie zdrojmi. Peňazovod je taký deravý, že sa z neho po ceste na miesto určenia stratí veľmi veľa. Ak by sa toto dokázalo obmedziť, našli by sa "dodatočné" zdroje na zdravotníctvo, školstvo i diaľnice - viď dnešné články o diaľničnom mýte.

24.04.2018 | @@@

na dôchodky všetky dôchodky starobne vdovske invalidne sirotske ide dnes 7 mld eur takže to aj tak by nestačilo

23.04.2018 | milan_k

ako nastroj na rozbehntie inflacie je to dobry napad, inak o nicom. Ja by som zrusil aj davky v nezamestnanosti a tiez vyrazne znizil odvody, ludom by ostalo viac a zarobili by si na zivot, odvody neuveritelne navysuju cenu pracovnej sily, ale ludia z toho nevidia nic, len nekvalitnu zdravotnu starostlivost s ofucanymi sestrickami a demotivovanymi lekarmi. Ked sa stst stara o nieco je to o nicom.

23.04.2018 | @@@

ved to že jedine inflaciu by to vytlačilo hore ....možno to raz ECB a FED prijme ked bude musiať znehodnotiť všetky dlhy čo narobili politici a tie dlhy sa najlepšie znehodnocuju inflaciou

23.04.2018 | shaggy

"Na dosiahnutie relevantných výsledkov sme mali dostať viac dodatočného času a viac peňazí"
Ako sa vraví - Za peníze v Praze dům.
Keby aj Venezuela dostala viac času a hlavne peňazí, tak by dokázala, aký super je ten socializmus. Ale v reálnom svete to takto nefunguje, milí sociálni inžinieri.

23.04.2018 | @@@

aj ten kapitalizmus funguje len dovtedy pokial iluzziu veri čo najviac ludi ak tomu prestanu veriť tak sa zosype preto je potrebne cez media ospevovať kapitlaizmus aby ludia stale verili v dokonalosť kapitalizmu :D

24.04.2018 | shaggy

Ako sa zosype? Príklad?

24.04.2018 | IvanPe

Ludia sa prestanu nechat vykoristovat a budu si sami svojimi panmi. Co obcan to ičo.

24.04.2018 | Vlasko

Idealna situacia kapitalizmu... kazdy je zivnostnik alebo vlastnik firmy

24.04.2018 | Mikil

A človek nakoniec potrebuje len 2m hlbokú jamu s rozmermi 2×1m. Vtedy je už naozaj spokojný... všetko ostatné je len naháňanie vetra.

24.04.2018 | chr

Aby sme sa dopracovali k nejakému serioznemu výsledku ťi áno alebo nie museli by sme najprv stanoviť vstupné podmienky. Darmo nadávate na kapitalizmus . Človek zatiaľ lepší a spravodlivejší systém nevymyslel. Ak niekto verí , že socializmus bol lepší , tak sa veľmi mýli a jeho pád je len dôkaz , že je to pravda. A ak shagy ospevuje Venezuelský socializmu , tak sa mýli . Aj to je len socialny pokus na ľudoch, ako prísť ku peniazom a blahobytu pre privilegovanú vrstvu tam hore. Na dokazovanie mali dosť času a majú aj podmienky , ktoré by im mohol závidieť celý svet ale akosi sa im nedarí a krajina chátra viac a viac . Problém je , že základný príjem je dobrá myšlienka a predpokladám , že postupne nahradí určítú časť kapitalizmu . Ľudia , ktoeý chcú žiť inak sa proste neprispôsobia. Veľkosť zaákladného príjmu by mala garantovať aby osoba , bola schopná prežiť bez ujmy na zdraví v v nejakom " Low cost " režime . Ten si môže každý stanoviť sám a hneď uvidí , či je pre neho základný príjem možny alebo nie podľa stanovených podmienok. Príklad : žiadny TV , žiadne auto , žiadna umývačka riadu a tak ďalej . V praxi sú odskúšané aj ine systémy , ktoré simulujú základný príjem . Napríklad Kibutse v Izraeli , comunity v USA , rodové komunity v subsaharskom a africkom priestore ,a pod. Rozhodne sa v takomto malom rámci nedá posúdiť či áno alebo nie.

24.04.2018 | @@@

o spravoldivosti by som mlčal ...kapitalizmus vyslovene nie je o spravoldivost takže nepodsuvaj kiapitlaizmu niečo čo tam nikdy nebolo a nikdy nebolo ani cielom .....čo sa tyka socializmu tak ten nikdy nikdy nebol a nebude ....lebo socializmus ma byť založeny na nesebectva a nechamtivosti čo človeku nie je prirodzene lebo každy človek je sebecky a chamtivy a na tom stoji kapitalizmus ale zaroven sebectvo a chamtivosti na ktorom stoji kapitalizmus nezaručuje ani spravodlivosť ani čestnosť ani poctivosť a už vonkoncom nezaručuje uspech tym čo sa snažia lebo na tom nidky kapitalizmus nestal a nemal žiadny zaklad

24.04.2018 | shaggy

Čo na kapitalizme nie je spravodlivé?

24.04.2018 | IvanPe

Musi makat a riskovat, nespravodlivost do neba volajuca.

24.04.2018 | @@@

všetko .....čo je na kapitalizme spravodlive ???...počkať kapitlaizmus nie je založeny na spravodlivosti to len ty a ivan o tom basnite že je :D :P ....vy dvaja si važne naivne myslite že čestni a pracovity človek to dotiahne vyššie a bude aj lepšie žiť ako hajzel nepoctivy arogantny a egocnetricky človek ? :D :D ....tak potom odporujete nazori tohto človeka https://www.etrend....

24.04.2018 | @@@

ale ked si začal s tou sprvodlivostou ....tak je spravodlive ked zamestnavatel ma obrovske zisky a zamestnancom dava omrvinky ???..je spravoldive ked zamestnanci tahaju nadčasy zadarmo a ktomu ich tlači zamestnavatel lebo on ma z toho profit a ten zamestnance h,.vno ....je spravodlive ked zamestnanci nemaju 30 minutovu prestavu ???...je spravodlive ked v pracovnom prostredi nemajz zabezpečene dobre pracovne pdomienky ?...je spravodlive ked zamestanvatel plati ludom minimalku a zvyšok doplaca na ruku takto tych ludi pripravuje o dôchodky ?...a mnohe dalšie veci ktore by sa dali pisať ....ako som pisal kapitalizmus o spravoldivosti nie je nikdy nebol a tak isto nie je ani o čestnosti ani o moralke ti čo sa tym ohaňaju že taki by mal byť kapitlaizmus su často najmä ti ktory takto oj.buju ludi aby oni sami mali viac a tak použijem odstavec z tohto članku https://blog.etrend... .....

...."Autori tvrdia, že ak by bol mozog korporáciou, naše vedomie by nebolo jeho generálnym riaditeľom (ako tomu radi veríme), ale len jeho tlačovým tajomníkom či hovorcom. Väčšina vysvetlení, ktoré produkuje naše vedomie, sú podľa autorov v skutočnosti len ex-post racionalizácie rozhodnutí, ktoré nie sú vedomej mysli prístupné. Hlavnou pracovnou činnosťou tlačového tajomníka je tak „public relation“, teda prezentovať rozhodnutia generálneho riaditeľa tak, aby pred očami verejnosti vyzerali čo najlepšie."

24.04.2018 | IvanPe

Kazdy chce mat viac. Niekto chce mat viac dolezitosti, moci, niekto sexu a niekto penazi. A kedze dane si stat, tj volebna vacsina, vynucuje a musia sa platit, potom okrem smrti je ti jedina istota o ktoru sa da opriet, peniaze.
Mozno by si mohol zacat podnikat v oblasti rozdavania stastia bez monetarneho zisku. Napriklad len za usmev. A tvoji zamestnanci by boli odmeovani usmevmi svojich klientov. A ak by chceli usmev od teba tiez by platili usmevmi.
Ani inflacia by nebola a mal by si istotu, ze mozog neovplyvnovany vedomim (ako pisu tvoji autori), by produkoval stale viac stastia, lebo aj to je pocit mimo vedomia.
To by bolo spravodlive. Teda az do momentu kym by si niektory zamestnanec nezacal mysliet ze jeho usmev je krajsi (aj to je pocit) a mal by dostat viac stastia. Mozno by mu prispeli solidarne ostatni zamestnanci. ... Zvieracia farma.

24.04.2018 | @@@

no ano chapem treba to ospravednovať tomu rozumie vždy to tak je že hajzel ospravedlnuje svoje svinstva a nehľada zlepšenia vlastne zlepšenia hľada ale iba take ako viac oj.ba´t zamestnancov :D

24.04.2018 | Vlasko

Ked sa zamestnanci chcu nechat obabrat, tak im treba. Staci urobit jedine - zdvyhnut prdel a najst si nieco lepsie alebo skusit vytvorit nieco sam - moznosti je milion. Ale to uz je o dost zlozitejsie ako pindat pri pive o vykoristovani.

24.04.2018 | @@@

ano dalšie ospravedlnovanie vykoristovania ....to sa dalo čakať teraz sa ozyvaju ti čo tak robia aby ospravedlnnili svoje konanie ....to su ti slušni slovaci za slušne slovensko a viac vykoristovania zamestnancov :D :D :D ....

25.04.2018 | shaggy

Môžem sa opýtať, či ty nie si sebec a pracuješ zadarmo, resp. sa delíš s chudobnejšími a núdznejšími o všetko, čo nespotrebuješ na základné potraviny a bývanie?

25.04.2018 | @@@

každy človek je sebecky ....ale aj sebectvo musi byť v určitych medziach inych potom ide len o zneuživanie inych ....ja sa teba opytam inak ak maš zamestnaca a vidiš že sa flaka a nepracuje ako ma čo urobiš ???...vyhodiš ho tak to by urobil každy ...ak ale maš zamestnanca ale robi pomaly a nestiha čo urobiš ?...tiež ho vyhodiš ....ale ak maš zamestnaca a všetko stiha čo ma čo urobiš ???....a tu nastava slovensky problem lebo prave tu mnohi urobia znužijem to a začne ho vykoristovať a to je tak že davam mu viac a viac prace za rovnaki plat presne toto robia firmy na slovensku a ked sa ten zamestnanec dostane do stavu že zrazu to čo mu naložiš nestiha za tych 8 hodin povieš mu že to musi stihnuť a tlačiš na neho aby to stihal a nakladaš mu viac a viac a viac až nakoniec on ostava pracovať nadčasy zadarmo a tebe to vyhovuje že tak pracuje lebo takto šetriš a nemusiš zamestnavať inych takto to znuživaju podniaktelia a manažeri na slovensku ludi a dobre to vedia toto je o znuživani o vykorstovani ....a ty čo v tomto povieš ??? .....nech daju vypoved .....takže v podstate ty takych šmejdov podporuješ a potom si ešte prekvapeny prečo ludia nadavaju na podniaktelov a firmy ....oni nadavaju pre ich špinave praktiky a tych je vela toto je len jedn z nich čo som opisal ....preto ludia ked počuju opozične strany hovoriť že potrebujeme zlepšovať podniaktelske prostredie aby sa podniaktelom darilo lepšie hned im v hlave prebehne a mne prostredie kto zlepši ked ta sv.na podniaktel manažer mi ho zhoršuje a ja mam podporiť politicku stranu ktora sa ide pchať podniaktelom a manažerom do r.ti a im urobiť ešte väčši raj ked oni ostatnym robia peklo ???? ....prave toto si spomenu ludi ked maju voliť pravicove strany ktore hovoria o zlepšeni podniaktelskeho prostredia a pritom im unika že nikto z nich nehovori o zlepšeni pracovne prostredia pre zamestnancov ba skôr opak taki sulik ešte kope do zamestnancov ako nedavno do predavačiek ....a prave na tom straca pravica tak by si to mal pochpopiť že slovensky problem nie je fico ale argoancia povyšenectvo egocentrizmus a namyslenosť druhej strany

29.04.2018 | lukic

Ale nie. Ten zamestnanec co maka za dvoch dojde za sefom, ze chce zarabat ako 1.5 cloveka a dostane to. Ziadny sef nechce prist o makaca.. a ak nepride ziadat o vyssi plat, tak je zjavne s platom spokojny. A na margo vela roboty. Uz som zazil 2x ziadost podriadeneho o dalsiu pracovnu silu. Dokonca bol ochotny sa vzdat casti svojej mzdy na ukor znizenia povinnosti. Ak ty alebo ktokolvek zazivate v kapitalizme cosi ine, tak potom si viete otvorit hubu len v inetovych diskusiach a nemate gule/vedomosti na zmenu prace. Je potom jasne, ze sa citite menejcenni a hladate sposob ako si pridat na ukor schopnejsich. A to sa vola socializmu.