Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firmu riadili aj vlastní zamestnanci. Aký to malo vplyv na platy?

23.08.2019, 10:13 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Funguje lepšie firma, kde v dozornej rade sedia zástupcovia zamestnancov? To je otázka. Myšlienku, že keď budú o smerovaní firmy rozhodovať aj vlastní zamestnanci, bude sa jej dariť lepšie, možno počuť najmä z radov ľavicových politikov či ekonómov. Pravičiari najčastejšie odpovedia, že súkromná firma si môže robiť, čo chce. Nový výskum z Nemecka na túto tému prináša výsledky, ktoré môžu naznačiť odpoveď.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

firmy

Nemecko od roku 1976 zaviedlo prax, aby v dozorných radách firiem s viac ako dvetisíc zamestnancami bola polovica členov z radov zamestnancov. Firmy s 500 až tisíc zamestnancami prenechávajú tretinu miest v dozorných radách pre zástupcov zamestnancov. V Nemecku sa nazýva táto politika proces „spolurozhodovania“ a krajina má s touto praxou dlhodobé skúsenosti.

Neprehliadnite

Teória za tým je taká, že zamestnanci takto majú mať oveľa väčšiu právomoc rozhodovať o smerovaní firmy. V roku 1976, keď toto pravidlo Nemci zaviedli, dotknutým firmám sa podľa jednej štúdie zvýšila produktivita. V roku 1994 Nemci zmäkčili toto pravidlo a pre menšie a nové firmy už neplatilo.

Na túto tému prináša viac dôkazov trojica výskumníkov Simon Jäger, Benjamin Schoefer a Jörg Heining. Tí vydali novú štúdiu s názvom „Práca v zasadačke“ , kde sa pozreli na vzťah medzi výkonom firiem, ktoré mali v dozorných radách zástupcov zamestnancov, a tých, ktoré nemali zastúpenie zamestnancov na najvyšších miestach firmy. Hodnotili, ako sa darilo novým firmám, ktoré nemuseli mať zástupcov zamestnancov v dozorných radách, a firmám, ktoré mali zástupcov zamestnancov v dozorných radách.

Na novú štúdiu upozornil stĺpčekár Bloombergu Noah Smith.

A čo platy?

Zistili, že tie firmy, ktoré aj po roku 1994 mali

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy firmy

Diskusia (0 reakcií)