Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firmy hlásia nedostatok ľudí. Najviac chýbajú mäsiari či opravári

17.02.2020, 12:40 | TASR

Na trhu práce chýbajú spomedzi absolventov stredných škôl najviac mäsiari a agromechanizátori opravári. Vo všeobecnosti zamestnávatelia pociťujú nedostatok pracovníkov najmä v oblasti strojárstva, stavebníctva, potravinárstva a telekomunikácií. Vyplýva to z aktualizovaných zoznamov, ktoré vypracúva Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR. Informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva.

  • Tlačiť
  • 2

Absolventi odboru mäsiar, respektíve mäsiar lahôdkar chýbajú v šiestich krajoch, agromechanizátor opravár v troch. „Najviac nedostatkových odborov je identifikovaných v Žilinskom kraji – desať,“ konštatuje ministerstvo.

Medzi málo zastúpené odbory sa tam zaraďujú napríklad geodézia, kartografia a kataster, mechanik špecialista automobilovej výroby, predavač či fotografický dizajn.

Neprehliadnite

V Trnavskom kraji chýbajú absolventi deviatich odborov, napríklad nástrojár, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, ale aj obrábač kovov. V Bratislavskom a Trenčianskom kraji je podľa zoznamu osem nedostatkových odborov, napríklad strojný mechanik, technológia kozmetiky a chemických liečiv alebo operátor gumárskej a plastikárskej výroby, maliar a inštalatér.

Naopak, v Prešovskom kraji na trhu práce chýbajú iba absolventi dvoch odborov - mäsiar a sanitár. K odborom s nadbytočným počtom absolventov patria v Trnavskom kraji služby v cestovnom ruchu, v Trenčianskom a Žilinskom kraji odbor masér a v Banskobystrickom kraji kozmetička a vizážistka.

Zoznam študijných odborov a učebných odborov, ktoré sú nad rozsah potrieb trhu práce, a zoznam študijných odborov a učebných odborov s nedostatočným počtom absolventov pre potreby trhu boli vypracované v spolupráci so zamestnávateľmi a ďalšími subjektmi koordinácie odborného vzdelávania a vydané MŠVVaŠ SR. Aktualizovali ich k 31. januáru.

  • Tlačiť
  • 2