Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Flašíková - Beňová: Orbán najprv ponížil Slovensko, teraz Maďarov

08.07.2013, 15:48 | Pavel Sibyla | © 2013 News and Media Holding

Slovenskí politici sú nedospelí, tvrdí pre eTREND.sk europoslankyňa za Smer-SD

  • Tlačiť
  • 12

Minulý týždeň Európsky parlament (EP) schválil uznesenie kritizujúce politiku maďarského premiéra Viktora Orbána. Spôsob, akým bola schválená nová maďarská ústava, obmedzenie právomocí ústavného súdu, mediálny zákon či narastajúci antisemitizmus v krajine podľa EP zvyšujú riziko, že v Maďarsku dochádza k porušovaniu základných európskych hodnôt.

Uznesenie predkladal Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné záležitosti, ktorého členkou je aj slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD).

eTREND.sk sa s ňou rozprával o jej aktivite v EP, (ne)rešpektovaní slovenského ústavného súdu i ďalších témach.

Budúci rok vám vyprší mandát poslankyne EP. Čo považujete za svoj najväčší úspech, čo sa vám v uplynulých rokoch podarilo presadiť?

Som opatrná pri hodnotení vlastných úspechov. Toto bolo moje druhé obdobie v EP a pre mňa bolo zmysluplnejšie.

V čom?

V tom, že som ako spravodajkyňa dostala jednu z najväčších správ. A tie témy boli pre mňa aj jednoduchšie. Toto je moje druhé obdobie, v tom prvom to bolo trochu komplikované, lebo to boli odlišné témy ako tie, ktoré som riešila v Národnej rade. Čo sa mne veľmi páčilo v tomto období, bolo, že sa začala otvárať téma rušenia daňových rajov. Že prišli opatrenia vo vzťahu povedzme k Cypru, ktorý bol asi takým najsignifikantnejším nositeľom tohto prívlastku v rámci členských štátov EÚ.

Merané počtom odoslaných otázok na Európsku komisiu či písomných a ústnych vystúpení patríte medzi najaktívnejších poslancov EP. Podľa čoho si vyberáte, k čomu sa vyjadríte?

Ja mám vo svojom tíme mladých ľudí, ktorí sa dlhodobo venujú európskym politikám. Keď mám s nimi pracovnú poradu, tak sa o tých témach rozprávame a oni sú nositeľmi návrhov, že ktoré otázky sú podľa nich dôležité.

Keď spomínate mladých ľudí vo vašom tíme, spomenul som si na meno jednej z vašich asistentiek - Iveta Glváčová. To je príbuzná ministra obrany?

Nie, to je jeho bývalá manželka. Už sú rozvedení, ale keďže sa už poznáme dlho, ostali sme dobré priateľky. Pracovala pre mňa aj v predošlom období.   

Preto sa pýtame, podľa čoho si vyberáte témy, ku ktorým sa vyjadrujete, pretože v minulosti medzi ne patril napríklad aj viacročný plán pre populáciu tresky v Baltskom mori či nedávno k ekonomickému partnerstvu medzi EÚ a Strednou Afrikou. Včera sa tri hodiny prejednávalo uznesenie k dodržiavaniu základných práv v Maďarsku, ktorú prekladal výbor, ktorého ste členkou. Prišli ste sa na rozpravu pozrieť na trištvrte hodinu a v rozprave ste nevystúpili. Nezaujala vás tá téma?

Ja som sa hlásila do „catch-the-eye“, čo je procedúra, ktorá prichádza na rad, keď všetci vystúpia. Veľmi dôsledne som sa hlásila, no, žiaľ, už samotný názov procedúry hovorí, že predsedajúci zasadnutia si vyberá z tých, čo sa hlásia. Vybral si pani Záborskú (Anna Záborská, slovenská poslankyňa EP za KDH, pozn. redaktora), mňa ani Borisa Zalu (slovenský poslanec EP za Smer-SD) si nevybral. Tá téma ma zaujala. Chcela som maďarskému predsedovi vlády pánovi Orbánovi povedať, že naposledy som vystupovala, keď on ako premiér preberal za Maďarsko predsedníctvo EÚ. Predsedníctvo začínal tým, že na Európskej rade rozprestrel koberec alebo gobelín, na ktorom nebola Slovenská republika, ale nejaká mapa nejakého štátneho útvaru, ktorý je už absolútne neaktuálny.

Prečo ste mu toto chceli povedať?

Chcela som sa vo vystúpení od tohto odraziť. Že tak ako v minulosti prezentoval svoje predsedníctvo takýmto, z môjho pohľadu arogantným spôsobom. Ponížil Slovenskú republiku. Takisto teraz vytvára podobnú situáciu pre občanov Maďarska. Tým, aké prijíma zákony, akú ústavu a tým, ako presadzuje tú dvojtretinovú väčšinu v Maďarsku.

Asi ste hlasovali za schválenie uznesenia.

Jasné.

Zdroj: Pavel Sibyla


Maďarský premiér Viktor Orbán počúva prejavy europoslancov k situácii v jeho krajine

V tom uznesení sa maďarskej vláde vyčíta aj oslabenie rovnováhy medzi maďarským Ústavným súdom (ÚS) a parlamentom. Na Slovensku nikto nemení právomoci ani legislatívny rámec, podľa ktorého ÚS funguje. Je tu opačný extrém, keď hlava štátu postupuje nad rámec právomoci, ktorú mu ÚS vo veci menovania generálneho prokurátora vymedzil. Ako vnímate správanie prezidenta Ivana Gašparoviča v tejto veci?

Budem teraz veľmi úprimná. Téma voľby generálneho prokurátora sa na Slovensku veľmi sprofanovala.

Je to dôležitá funkcia.

Určite. Ale treba si povedať, ako bol zvolený pán Čentéš. Myslím si, že to nebolo dôstojné. Ja by som na jeho mieste ani nesúhlasila s tým, aby ma niekto vymenoval. Prezident s rozhodol, že nevymenuje, tak nevymenoval. Bolo to jeho rozhodnutie.

Ešte raz. V kontexte toho, čo sa dnes deje v Maďarsku a čo aj vy Viktorovi Orbánovi vyčítate - ako vnímate fakt, že sa slovenský prezident rozhodne nevymenovať právoplatne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora z dôvodov, ktoré nemajú oporu v náleze ÚS?

ÚS rozhodol, že musí vymenovať Čentéša?

Nie. Povedal, že ho môže nevymenovať, len ak nespĺňa zákonom stanovené predpoklady na vymenovanie alebo pre dôvody, ktoré spochybňujú jeho schopnosť funkciu vykonávať.

A on nejako špecifikoval tie zákonné predpoklady, sú niekde stanovené?

Myslím, že sú.

No, tak sa prezident rozhodol, že to nebude on. Že ho nevymenuje. Ja by som sa na prezidentovom mieste rozhodla rovnako.

Pri hlasovaní o rezolúcii k Maďarsku, nastala pre mňa zaujímavá situácia, keď sa vytvorili dva tábory. Socialisti, ktorí hlasovali za kritickú rezolúciu a na druhej strane ľudovci, ktorí boli proti. Akoby ústavnosť, práva menšín či sloboda tlače neboli spoločné témy pre ľavičiarov aj pravičiarov.

Ale ono to je spoločné. No vždy sa to uplatňuje tak, že koho kandidátom je ten, o kom sa to rozhodnutie robí. Inak, tesne po diskusii o Maďarsku nasledovala diskusia o Bulharsku. A je tu podnet na voľbu generálneho prokurátora (na Slovensku, pozn. redaktora). Akoby sa potvrdzovala teória, že naše krajiny neboli dostatočne pripravené na členstvo v Európskej únii z pohľadu deficitu demokratických procesov. Tá kritika je o veciach, ktoré sa v tých západoeurópskych krajinách až takýmto spôsobom neriešia. Ak sme niečo podobné riešili, tak to bolo začiatkom tohto volebného obdobia v prípade Francúzska a Talianska, odkiaľ deportovali bulharských a rumunských Rómov. Keď došlo k porušenie slobody voľného pohybu.

Hlasuje sa aj pri iných témach podľa frakcií alebo EP nie je tak striktne rozdelený podľa strán ako napríklad slovenský parlament?

Nie vždy sa hlasuje jednotne. Sú témy, kde sa poslanci z jednej krajiny dohodnú, že pre ich krajinu to nie je výhodné. Ako to bude vnímať ich volič. Podľa frakcií sa hlasuje len pri tých najdôležitejších rozhodnutiach, ale ani tam to nie je podmienené žiadnou sankciou.

Na Slovensku sa málokedy stáva, že za niečo zahlasuje opozícia spoločne s koalíciou alebo pravica s ľavicou. Sedeli ste aj v národnom parlamente, prečo to podľa vás tak je?

Lebo tí naši politici sú takí nedospelí. A máme teraz v parlamente aj také podivné zoskupenia, podivných politikov, ktorí majú pocit takého toho PR. Chcú byť v médiách za každú cenu, sú pre to ochotní urobiť čokoľvek. Aj to, čo sa vôbec netýka politických rozhodnutí a politickej zodpovednosti. Možnože keby každý politik, ktorí ide do Národnej rady, pôsobil aspoň jedno volebné obdobie v EP, naučil by sa schopnosti hľadať dohodu. A nebojovať len stále s niekým.

Odbočme od témy. Nepoznám veľa poslancov s tetovaním na predlaktí. Čo znázorňuje to vaše?

To je budhistická modlitba.

Budhistická?

To je vraj len jedno slovo. To ma kamoška na to nahovorila pred tromi rokmi. Je to modlitba, ktorá má ochraňovať rodinu. To sme si dali spolu vytetovať.

Aj viete ako doslovne tá modlitba znie?

Nedá sa to podľa mňa doslovne preložiť. Určite na to existuje nejaké jedno slovo. Ale obsah toho je, že je to základná budhistická modlitba na ochranu rodiny.

A funguje to?

Myslím, že áno. 

Zdroj: Pavel Sibyla

Monika Flašíková Beňová (45) – poslankyňa Európskeho parlamentu a Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), členka a spoluzakladateľka strany Smer-SD. Študovala politológiu na banskobystrickej Univerzite Mateja Bela, v 90-tych rokoch pracovala aj ako generálna riaditeľka spoločnosti Reebok Slovensko a generálna riaditeľka Rádia Koliba. V jesenných župných voľbách sa bude uchádzať o funkciu predsedníčky BSK.

Náklady na cestu hradila Informačná kancelária EP na Slovensku

Foto - Pavel Sibyla

  • Tlačiť
  • 12