Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

21. august 1968: aké je ekonomické a mocenské pozadie invázie do ČSR

21.08.2019, 09:52 | Jaroslav Fabok | © 2019 News and Media Holding

Invázia vojsk Varšavskej zmluvy do Československa sa začala v stredu 21. augusta 1968 pod názvom „operácia Dunaj“. Zo strany sovietskej administratívy, v kooperácii s ďalšími piatimi krajinami Varšavskej zmluvy, išlo o reakciu na úsilie o politickú a ekonomickú liberalizáciu vtedajšieho československého socialistického režimu.

  • Tlačiť
  • 9

Predohru Pražskej jari a následných augustových udalostí zohrali nielen medzinárodné politické tlaky, ale rovnako aj katastrofálny vývoj vtedajšej ekonomiky. Potrebu ekonomických reforiem predznamenal najmä krach tretej päťročnice (1961 – 1965).

Reakcia na seba nenechala dlho čakať a už na januárovej schôdzi ÚV KSČ v roku 1965 bola ekonomická reforma schválená. Aby však mohla byť uvedená do života, bolo potrebných mnoho ďalších politických zmien. K týmto udalostiam však viedla dlhá cesta.

Obrysy ekonomických reforiem

Po konci druhej svetovej vojny, kedy bola v roku 1945 obnovená Československá republika, u nás neexistovali takmer žiadne relevantné politické sily, ktoré by vystupovali proti princípom plánovanej ekonomiky.

Neprehliadnite

Prechod od voľného trhu k direktívnej ekonomike si vyžadoval viacero postupných zmien, medzi ktoré patril aj proces znárodňovania. So znárodňovaním, ktoré viedlo až k štátnemu vlastníctvu výrobných prostriedkov, sa začalo v prvých mesiacoch po konci druhej svetovej vojny. Tieto procesy boli v súlade ako s oficiálnou politikou KSČ tak aj s Benešovou koncepciou takzvanej „socializujúcej demokracie“.

Prezident Eduard Beneš a predseda vlády KSČ na Námešťskom zámku jún 1947Zdroj: TASR

Obdobie medzi rokmi 1945 – 1948, ktoré bolo nazývané aj obdobím „riadenej demokracie“, vyvrcholilo udalosťami z februára 1948. Takzvaný „Víťazný február“ sa niesol v znamení naviazania Československa na sovietsky mocenský blok. Po geopolitickej aj po hospodárskej stránke.

Medzi rokmi 1948 – 1952 sa začala na našom území formovať nová ekonomická stratégia, ktorá bola postavená na direktívnych základoch sovietskeho hospodárstva. Československo sa malo stať

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Tagy Československo