Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Francúzi chcú daň z lietania presadiť naprieč celou EÚ

12.07.2019, 09:56 | Vladimír Maťo | © 2019 News and Media Holding

Zdanenie lietania je vo všeobecnosti skôr výnimkou, pravidlo je zatiaľ skôr opačné. Na letecké palivá sa historicky vzťahujú rozsiahle oslobodenia od spotrebnej dane, ktoré vyplývajú z Dohovoru o medzinárodnom civilnom letectve z roku 1944 v Chicagu. Európa však môže čoskoro v duchu zelenej politiky staré pravidlá zavrhnúť.

  • Tlačiť
  • 12

Plán francúzskej vlády zdaniť lietanie sa stretol s ostrou kritikou. Najväčší domáci letecký prepravca Air France argumentuje, že zdanenie leteckého priemyslu vo Francúzsku už dnes patrí k najvyšším na kontinente. Air France pritom tvorí až 1,1 percenta hrubého domáceho produktu krajiny a s viac než 350-tisíc zamestnancami je vedúcim súkromným zamestnávateľom v parížskom regióne.

Ceny leteniek by v dôsledku ekologickej dane mali vo Francúzsku rásť od jeden a pol do osemnástich eur, v závislosti od toho či pôjde o ekonomickú alebo biznis triedu.

Ekologická daň by podľa prepočtov skupinu Air France stála viac než 60 miliónov eur ročne. Najväčší francúzsky letecký dopravca prevádzkuje približne polovicu letov z krajiny, pričom práve medzištátne lety by plánované poplatky zasiahli najvýraznejšie.

Neprehliadnite

Zdanenie má vo Francúzsku nadobudnúť účinnosť od začiatku budúceho roka. Týkať sa bude väčšiny letov z francúzskych letísk. Daniam sa však vyhnú cestujúci, ktorí v krajine iba prestupujú. Vláda tak paradoxne viac zaťaží napríklad ľudí, ktorí sa v krajine zdržia a podporia miestny turizmus.

Neodrádza však ľudí lietať s medzipristátím, pričom ich lety majú rovnako negatívny dopad na životné prostredie a krajina z nich má len minimálny benefit.

Akcie aerolínií oslabili

Víziou francúzskej vlády je investovať takto nadobudnutých približne 182 miliónov ročne do podpory konkurenčných

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Európska únia, letecká doprava