Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Francúzsko chce donútiť výrobcov cigariet, aby upratovali na uliciach ohorky

15.06.2018, 08:54 | ČTK

Francúzska vláda sa chystá k razantnému kroku voči cigaretovému priemyslu: chce ho prinútiť, aby sa podieľal na upratovaní cigaretových ohorkov, ktorými nedisciplinovaní fajčiari zamorujú chodníky a ulice miest a ktoré kontaminujú aj životné prostredie.

  • Tlačiť
  • 0

Štátna tajomníčka pre životné prostredie Brune Poirsonová vo štvrtok oznámila, že ak tabakové firmy neprídu do troch mesiacov s efektívnym riešením, donúti ich vláda, aby sa podieľali na zbere a likvidácii cigaretového odpadu. 

Parížska upratovacia služba musí ročne odstraňovať vo francúzskej metropole 350 ton cigaretových ohorkov napriek tomu, že fajčiari majú takmer na každom rohu k dispozícii odpadkové koše a že im hrozí pokuta 68 eur, pokiaľ sú pristihnutí pri odhodení „špakov“ na ulici .

„Ak nebudú do septembra predložené žiadne účinné opatrenia, vláda prinúti (tabakový) priemysel k tomu, aby sa zapojil do zhromažďovania a odstraňovania odpadu,“ povedala v piatok B. Poirsonová.

Nemalé škody

Jej úrad odhaduje, že vo Francúzsku sa každoročne vyhodí 30 miliárd ohorkov, z ktorých viac ako 40 percent končí na plážach, v lesoch, riekach a mori. Jeden jediný ohorok môže kontaminovať stovky litrov vody kvôli chemickým látkam, ktoré obsahuje. Látkam potom môže trvať viac ako desať rokov, než sa rozloží, povedala B. Poirsonová.

Neprehliadnite

Spoločnosť British American Tobacco (BAT), ktorej značka zahŕňa spoločnosti Lucky Strike a Rothmans, uviedla vo svojom vyhlásení, že spolupracuje s vládou na vzdelávaní fajčiarov a distribuuje svojim klientom vreckové popolníky. Ďalšie zdanenie ale odmietla.

„Nie je na podnikateľoch, fajčiaroch alebo občanoch, aby platili dodatočné dane za náklady spojené s upratovaním cigaretových ohorkov,“ reagoval hovorca BAT Eric Sensi-Minautier.

Spoločnosť Imperial Brands, ktorá predáva francúzskej značky Gauloises a Gitanes, uviedla, že povzbudzuje fajčiarov, aby nakladali s ohorkami „zodpovedne.“ Zároveň upozornila, že nemá v úmysle meniť zloženie svojich cigaretových filtrov, aby menej znečisťovali životné prostredie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy cigarety, fajčenie, Francúzsko, znečistenie

Diskusia (0 reakcií)