Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Francúzsky minister: Rokovania o brexite budú tvrdé a „krvavé“

16.02.2020 | TASR

Diskusia (19 reakcií) Pravidlá diskusie

16.02.2020 | martin33

Niekto mal tu "drzost" opustit "francuzsku" uniu, tak mu to "osladime". Syndrom ohrdnutej zeny.

16.02.2020 | Darija

Asi tak.

16.02.2020 | OldSchool

Problem s UK je, ze by chcela sa podielat na obchode s EU ako kedysi, ale nic za to neplatit. Zatial co vsetci clenovia do EU odvadzaju financie a riadia sa jej uzneseniami. S UK to bude ako s neclenmi s vysostnym postavenim - Svajciarskom, Norskom,... Ak chcu obchodovat, mat pristup do EU, musia za to platit. Neda sa mat iba vyhody bez povinnosti a zaväzkov.
Prvy priklad je, ze Londyn by chcel profitovat nadalej ako velky financny HUB, mat volny pristup na financne trhy EU, ale nic za to nedat.

17.02.2020 | martin33

Preco preboha by sa malo za slobodny obchod platit ?
Ak je problem v tom, ze clenovia EU platia a neclenovia nie, tak treba zrusit platby pre clenov EU a nie zavadzat platby pre neclenov.

17.02.2020 | OldSchool

Tak zrusme dane, nepotrebujeme ani stat a platit uradnikov. :) Do EU sa plati, aby bolo z coho platit eurourady,...
Ako nove krajiny sme na tom este dobre. Cez eurofondy dostavame z EU viac ako platime. Zatial.
Druha vec je, ze to nechame lahostajnostout rozkradnut statnym skorumpovanym uradnikom.
Aj ked sme boli v RVHP, tak sme platili. Cez kadejaky system licencii a dorovnanaia sme dodavali tovar a zbrane inym clenom takmer zdarma, za to sme dostavali vyhodne ropu, plyn, suroviny.

17.02.2020 | martin33

"Tak zrusme dane, nepotrebujeme ani stat a platit uradnikov. :)"
Vynikajuci napad, minimalne na urovni EU. Na volny obchod nie su potrebni ziadni specialni EU uradnici, staci zmluva o volnom obchode. Eurofondy su zdrojom korupcie a ich zrusenie bude tiez prinosom.

16.02.2020 | Roman Kanala

Existuje organizácia EFTA, ktorej bola Británia zakladajúcim členom. Mala by sa tam vrátiť a bude mať voľný trh.

Upratovačkám nenecháte hovoriť do toho, čo máte robiť. Tak prečo to tolerovať politikom?
Smú politici robiť, čo chcú, alebo len to, k čomu dostali mandát? Smú medzinárodné organizácie usilovať o nadvládu nad členskými štátmi, alebo by mali len napĺňať mandát, kvôli ktorému vznikli?
16.05.2016
https://blog.etrend...

16.02.2020 | Brano L.

Ano, V EFTE môžu byť. Len za to budú musieť platiť a v podstate riadiť sa právom EÚ. A to chlapci z GB nechcú.
Úprimne, nerobím si ilúzie o EÚ, ale GB chce len vyzobať hrozienka z koláča.
Prečo by sme im to mali darovať?
Oni budú rovnako veľkorysí k nám?

16.02.2020 | macdosh

Treba si uvedomit, ze to bolo Britske rozhodnutie opustit uniu. Nevidim jeden dovod preco by na jednej strane mali mat vsetky benefity (vstup na trh, kontrola na hraniciach, a pod.) a riadit sa vlastnymi pravidlami. Nech maju vlastny bankovi trh a nechaju europu si ist vlastnou cestou, tak ako idu teraz oni. Ja som absolutnym zastancom nech nie je ziadna dohoda, aspon uvidime, ci ma EU zmysel. Ked sa bude Britanii viaciej darit po brexite, tak to asi nieco znamena. Ale nech teraz neriesia obchodne a ine dohody. Nech sa to ukaze v plnej parade. Som zvedavy...

17.02.2020 | martin33

Ked chcu len "hrozienka", tak nech ich maju. Ak niekomu nechuti "zvysok kolaca", tak naco ho nutit jest ho ?
Jedine co treba urobit, je umoznit rovnaky rezim (neplatit ro rozpoctu EU a nemat povinnost riadit sa jej nariadeniami a pritom mat pristup na trhy EU) aj clenom EU.

17.02.2020 | Don Quijote

Prečo by im mali ostať výhody členstva EU a nevýhody nie? Čo je toto za logiku, to máš od Klausa, alebo si si to prečítal na Postoji? Ten syndróm ohrdnutej ženy si môžeš strčiť vieš kde, jednoducho VB odišla a pri uzatváraní obchodnej dohody pôjde o prachy a pekne veľké. Nechápem, prečo by mala EU Britom nejako veľmi ustupovať. Navyše ide len o silácke reči pred začiatkom rokovaní, také bububu pre protistranu a ešte aj pre masy v Európe, aby mali pocit, že sa euroúradníci starajú o ich blaho. Tú druhú vetu nemá význam komentovať.

17.02.2020 | pir

amen

17.02.2020 | martin33

Pretoze mat taku EU, kde su aj nevyhody, je masochizmus. Rozumiem tomu, ze "eurohujeri" sklony k masochizmu maju, ale normalni ludia (ano, jednym z nich je aj Vaclav Klaus) takouto uchylkou netrpia.
Treba jednoducho zrusit vsetky centralne institucie EU, vratne byrokratov, ktorych treba zivit a volny obchod by fungoval vyhradne na zaklade vzajomnych zmluv jednotlivych statov. Tak ako to funguje v EFTA (OK, uznavam, ze pre EFTA pracuje asi 100 uradnikov, co je vsak minimum voci tym v EU).

17.02.2020 | Brano L.

Škoda, keď si niekto nevidí na špičku nosa.
Prvý, kto by na takom riešení stratil najviac, sú malé štáty ako je Slovensko.

17.02.2020 | martin33

Aj Norsko, Svajciarsko aj Island su male staty. Ich clenstvo v EFTA a neclenstvo v EU im evidentne neskodi.

17.02.2020 | Brano L.

Ale nám by určite škodilo.Na rozdiel od tých, čo ste menoval Slovensko je silne závislé na spolupráci s priemyselnými podnikmi v Nemecku a inde.
Nórsko nemôžete porovnávať - sú nezávislí kvôli finančnej nezávislosti. Švajčiarsko je špecifické, keďže čerpá z pozície v skutočnom strede medzi najbohatšími regiónmi Európy. Obyvateľstvo nedotknuté rôznymi ideológiami 20.storočia
Island - veľmi zanedbateľné množstvo obyvateľov, veľké rybárske plochy.
Ako hovorím, ak by ste robili hovorcu Nemcom a Francúzom, tak to sa nečudujem.
Pritom píšete a rozmýšľate po Slovensky, ale bez rozmyslu.

17.02.2020 | martin33

Ako brani zmluva na volny obchod typu EFTA (bez byrokratov, centralnych institucii a dalsich "vymozenosti" EU) spolupraci s priemyselnymi podnikmi v Nemecku ?
Prave Nemci a Francuzi chcu, cez hlbsiu integraciu EU, dosiahnut to, co sa nepodarilo vojensky Napoleonovi a Hitlerovi, teda mocensky ovladnut zvysok Europy. Ja som ten posledny, kto by obhajoval ich zaujmy.

18.02.2020 | Brano L.

Uplne mimo.
Prečo Holansko je v Eú? Prečo Dánsko je v EÚ? Prečo Fínsko je v EÚ?
Lebo to chceli elity?
Alebo skôr preto, že štát s malým počtom obyvateľov má malý trh a mnoho výrobkov sa efektívne vyrába len pri dostatočnom dopyte?
Československo bolo v medzivojnovom období samostatné a malo obrovský problém vyhnúť sa prekážkam medzinárodného obchodu. Boli sme príliš malý, náš trh bol smiešny a priemysel bol budovaný na celú monarchiu.
Toto by čakalo Slovensko, ak by sme uzatvárali nejaké dohody s silnejšími. Diktát Nemecka. Diktát Ruska, diktát Francúzska.
V EÚ majú malé štáty pozitívum, lebo sú súčasťou celku a aj ich hlas má váhu.

17.02.2020 | Darija

Slovensko je súčasťou Európy, či v únii je alebo nie je. Osobne považujem centralizáciu európskej byrokracie a jej neustále rozširovanie za kontraproduktívne, vrátane európskeho parlamentu s jeho X výbormi.

Ročne sa poskladáme na únijný byrokratický aparát, ktorý naozaj v zásadných celospolocenskych otázkach nebol nikdy schopný dospieť (okrem uhla zakrivenie uhoriek) k jednoznačnému rozhodnutiu, sumou 15 miliárd eur. Posledným, zatiaľ, zbytočným úradom, myslím, že je založenie európskeho úradu práce.

V podstate smerovanie Únie majú v rukách práve tie štáty, ktoré si centralizmus neodžili. Preto sa viacerí pozeráme na tento experiment s obozretnosťou a značne negatívnym naladením.