Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

František Gaulieder bol bojovník. Aj preto známi neveria, že si siahol na život

25.03.2017, 22:49 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Názor | V tvrdej ére mečiarizmu aj v komunálnej politike mal František Gaulieder povesť nezlomného bojovníka. Aj preto jeho známi pochybujú, že si mohol sám siahnuť na život.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy

Názory

Keď sa v sobotu v médiách objavila správa o Gauliederovej smrti, viacerí politici zostali v šoku. Zabil ho vlak, pričom prvé správy naznačovali, že išlo o samovraždu.

Poslanec Ján Budaj naposledy F. Gauliedera videl nedávno, 17. marca na sympóziu Etika a politika. „Fero prekypoval energiou. Mal výborný diskusný príspevok. Tak sa nechová ten, kto sa ide hodiť pod vlak,“ napísal J. Budaj na Facebooku. Podľa neho mal F. Gaulieder opäť namierené do vysokej politiky.

V prejave na spomínanom sympóziu F. Gaulieder podľa videozáznamu spomínal na minulosť, na svoje protiústavné vylúčenie z parlamentu, ktoré nasledovalo po kritike politiky HZDS. Hodnotil tiež koaličný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií, ktorý je podľa neho zlý.

„Premiér Robert Fico spochybňuje postavenie zákonodarného zboru a chce nad neho nadradiť Ústavný súd. Pýtam sa, či nepôsobí schizofrenicky alebo má na míle vzdialenú politiku od etiky,“ konštatoval F. Gaulieder v poslednom známom verejnom vystúpení.

O morálnej integrite R. Fica pochyboval podľa svojich slov už skôr. Napríklad, keď podporil bývalého čelného predstaviteľa HZDS Ivana Gašparoviča za prezidenta. Práve v čase, keď bol I. Gašparovič predsedom parlamentu za Mečiarovu stranu, zbavili F. Gauliedera poslaneckého mandátu.

Mal plány do budúcnosti

F. Gaulieder zvažoval kandidatúru v župných voľbách. Niekoľko dní pred smrťou ho stretol šéf OĽaNO Igor Matovič. „Hovoril mi, že sa mu neustále vyhrážajú. Posielajú mu náboje,“ tvrdí I. Matovič. Napriek tomu nemienil rezignovať a chcel zostať aktívny.

Sám F. Gaulieder zverejnil 20. marca na Facebooku status: „Chcem poprosiť mentálne retardovanú osobu, ktorá nemá vzťah k zvieratám, aby mi neprehadzovala cez bránu mŕtvu čiernu mačku.“

Vyhrážky mohli súvisieť s jeho pôsobením poslanca v mestskom zastupiteľstve v Galante. Funkciu zastával od roku 2014, predtým bol v meste známym občianskym aktivistom. Podľa J. Budaja sa už roky staval „proti skriminalizovaným skupinám bohatnúcim na komunálnej politike, za čo sa stal terčom.“ Do schránky mu dvakrát niekto hodil náboj.

Polícia okolnosti tragickej udalosti nekomentuje. Policajná hovorkyňa len potvrdila, že došlo k zrážke vlaku so 66-ročným mužom, pri ktorej utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Presnú príčinu smrti má určiť pitva.

Svedectvo k únosu

F. Gaulieder sa netajil názorom, že za únosom prezidentovho syna Michala Kováča ml. stála tajná služba a šéf SIS Ivan Lexa. Práve na tento skutok sa vzťahuje amnestia, ktorú plánuje pod tlakom verejnosti zrušiť Národná rada. F. Gaulieder bol údajne svedkom pri rozhovore, ktorý sa mal pred rokmi odohrať medzi Vladimírom Mečiarom a I. Lexom, a z ktorého bolo jasné, kto je otcom myšlienky únosu. Jeho svedectvo je súčasťou vyšetrovacieho spisu.

Okrem F. Gauliedera o účasti SIS na skutku v minulosti svedčil bývalý námestník Slovenskej informačnej služby Jaroslav Svěchota. Aj ten je už po smrti.

Dávať do súvislosti svedectvo F. Gauliedera a rušenie amnestií s tým, čo sa mu teraz stalo, ako to robia niektorí opoziční poslanci, sa v tejto chvíli javí ako pritiahnuté za vlasy. Faktom však zostáva, že bez týchto dvoch kľúčových výpovedí, ktoré v prípade obžaloby nezaznejú pred súdom, sa bude prokurátorovi ťažšie dokazovať úloha SIS, exšéfa služby a prípadne aj V. Mečiara na únose.

Aktuálny aj v súčasnosti

Keď sa v roku 1994 dostal F. Gaulieder do parlamentu, nikoho by nenapadlo, že svojím postojom spôsobí HZDS také problémy. Útly a nenápadný politik sa dostal na kandidátku, ktorú HZDS vytvorilo s Roľníckou stranou Slovenska. Pred voľbami mali všetci kandidáti podpisovať akúsi bianco dohodu s Mečiarovým hnutím a nedatovaný list o vzdaní sa mandátu, ktorý mohlo HZDS použiť v prípade potreby.

O dva roky neskôr F. Gaulieder vystúpil v parlamente so zásadným prejavom, v ktorom odsúdil Mečiarovu politiku a ohlásil, že vystupuje z poslaneckého klubu HZDS. Krátko na to HZDS vytiahlo list adresovaný vtedajšiemu predsedovi parlamentu I. Gašparovičovi o Gauliederovom vzdaní sa mandátu. Hoci on sám namietal, že ho neposielal a z parlamentu odísť nechce, mandátový a imunitný výbor, v ktorom malo HZDS väčšinu, odhlasoval jeho odchod.

O Gauliederovom vylúčení píše v knihe Pokušenie moci bývalý Gašparovičov hovorca Ľuboš Jurík. Podľa neho sa I. Gašparovič po tomto protiústavnom kroku chcel vzdal funkcie predsedu parlamentu. „Odrazu mu niekto volal. Vyšiel von a keď sa vrátil, bol dosť rozrušený a povedal, že zostáva,“ spomínal Ľ. Jurík. Bol presvedčený, že volal V. Mečiar. Hovorca tiež naznačil, že I. Gašparovič mal za odmenu dostať Naftu Gbely. I. Gašparovič v minulosti viackrát poprel, že stál sa privatizáciou strategického podniku.

F. Gaulieder sa po odchode z Národnej rady nevzdával a obrátil sa so sťažnosťou na Ústavný súd, kde uspel. V kritike pomerov na Slovensku pokračoval aj po tom, čo mu pred domom vybuchol nástražný systém. Čelil vtedy kampani, že si mal výbuch objednať sám.

Napriek tomu, že už dávno nepôsobil vo vysokej politike, stopa po ňom zostala. Niektoré vety zo známeho prejavu v parlamente, ktorý odštartoval tvrdý postup HZDS voči jeho osobe, sú aktuálne aj v súčasnosti. „Prečo nedokážeme vyšetriť niektoré závažné trestné činy? Prečo zostávajú niektoré kauzy záhadami? Prečo prijímame zákony, ktoré sú protiústavné? Prečo hľadáme vnútorných nepriateľov?“ pýtal sa F. Gaulieder vládnych politikov v novembri 1996.

  • Tlačiť
  • 13

Tagy Názory