Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Fuj, trh

24.03.2006, 09:52 | Gabriel Beer | © 2006 News and Media Holding

Názor |

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Názory

Minister zdravotníctva Rudolf Zajac chcel rozbiť zabehnuté väzby v rezorte a natiahnuť nové linky.

Nazdáva sa, že sa mu podarilo vybudovať cestu, aby zdravotníctvo fungovalo efektívnejšie.

Bez ohľadu na to, že jeho nástupca príde s kritikou, vlastnými predstavami o manažéroch a s inými spriatelenými podnikateľskými skupinami, jedno sa R. Zajacovi nepodarilo. Zámer, že finančný koláč si bude deliť menej „podnikateľov“ na zdravotníckom trhu.

Oficiálne padla jedna malá nemocnica. Zatvárajú sa niektoré oddelenia. Na druhej strane rastie počet ambulancií, kliník a jednodňových špecialistov. Geometrickým radom.

Je isté, že toto volebné obdobie prinieslo výhody pre skupiny, ktoré sa vedeli rýchlo zorientovať. A nie je to iba Penta. Pre ďalšie sa nastavili podmienky, aby mohli prosperovať.

Treba spomenúť firmy, ktoré získali dialýzy, laboratóriá, diagnostické strediská i dodávateľov špeciálnych zdravotníckych materiálov. Lukratívnejšie sa stali záchranky.

Zdravotníctvo sa spája s politickými obchodmi. Nemocnice štátu, samosprávnych krajov a obcí sa stali predmetom kupčenia a predvolebných sľubov. Bez záujmu o to, ako budú vedieť na trhu obstáť.

Veď hovoriť o trhu so zdravím sa nepatrí, tvrdia lobisti politických strán. Málokto dodá, že trh je o poriadku, efektívnosti, prehľadnosti, prijateľných podmienkach pre zamestnancov a zákazníkov. Kým nie sú rozdané karty, o niečo také má záujem minimum hráčov.

Nemocnice, ktoré sa úzko spájajú s politikou, majú malú šancu, aby boli efektívne. Riaditelia sú rukojemníci veľkých aj regionálnych politikov. Paradoxne, aby sa oslobodili od lobistov prepojených na politické sily, potrebujú vplyvných ľudí za chrbtom.

Niektorým sa odtrhnúť podarilo a majetok štátu sa „vylúpol“ do neziskových organizácií. Do správnych rád prišli de facto na doživotie správni ľudia. Je to možno nechutné, ale ukazuje sa, že niektoré takéto nemocnice majú víziu, ako žiť ďalej, a neboja sa robiť zmeny.

Napriek nervóznym slovenským lekárom sa liečba zdravotníctva Zajacom ešte nedá zhodnotiť. Pravda je, že väčšina nemocníc sa motá v kruhu. Bez slobody nemajú chuť stať sa efektívnymi.

Bez vplyvných ľudí za chrbtom sa ťažko udržia slobodné. Tak, aby ich manažéri mohli prepustiť, koho chcú, zavrieť oddelenie, ktoré im nevynáša. Alebo dostať licenciu na zdravotnícky odbor, ktorý vynáša nadmieru.

Minister ukazuje na zdravotné poisťovne, ktoré by mali vytrhať choré nemocničné zuby. Poisťovniam sa do toho nechce. Raz darmo, zdravotníctvo je rezort, ktorý má najviac zamestnancov s dobrými kontaktmi na najvplyvnejších ľudí.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)