Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Galko bude kontrolovať vojenské spravodajstvo, Hlina SIS

08.04.2012, 19:26 | SITA

V sociálnom výbore si budú názory vymieňať traja exministri sociálnych vecí

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Exminister obrany a poslanec parlamentu Ľubomír Galko (SaS) bude napokon predsa len sedieť vo výbore na kontrolu vojenských tajných služieb. Keď sa v novembri 2011 do parlamentu vrátil po strate ministerskej funkcie pre kauzu odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom, jeho poslaneckým kolegom sa nepozdávalo, že by mal sedieť práve vo výbore na kontrolu vojenského spravodajstva a SaS od tohto zámeru napokon upustila. V novom parlamente však už Ľ. Galka do tohto výboru parlament zaradil.

Ľ. Galko bude bezpečnostnú problematiku sledovať aj v branno-bezpečnostnom výbore, kde bude sedieť s exministrom vnútra Danielom Lipšicom (KDH) a parlamentnými nováčikmi Alojzom Hlinom a Richardom Vašečkom (obaja OĽaNO). A. Hlina bude vo výbore na kontrolu SIS zároveň kontrolovať aj najväčšiu slovenskú spravodajskú službu. V tomto výbore budú pod vedením D. Lipšica pracovať aj exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD) a Martin Chren (SaS).

Ďalší parlamentný nováčik Otto Brixi zo Smeru-SD zasadne v ústavno-právnom výbore, ktorý sa považuje za najprestížnejší. Pod predsedníckym dozorom Róberta Madeja (Smer-SD) v ňom bude pracovať aj bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS), bývalý šéf tohto výboru Radoslav Procházka (KDH) či Branislav Ondruš (Smer-SD), ktorý sa doteraz profiloval predovšetkým v sociálnej oblasti.

Zaujímavé diskusie možno očakávať v európskom výbore, kde bude za SaS sedieť kritik eurovalu Jozef Kollár (SaS). Názory na spoločné európske projekty si bude môcť J. Kollár vymeniť s Ivanom Štefancom (SDKÚ-DS), ktorý tomuto výboru v minulom volebnom období šéfoval, či s Janou Vaľovou (Smer-SD). Vo finančnom výbore sa Kollár stretne s exministrom financií Ivanom Miklošom (SDKÚ-DS) aj lídrom KDH Jánom Figeľom aj predsedom OĽaNO Igorom Matovičom.

V sociálnom výbore si budú názory vymieňať až traja exministri sociálnych vecí - konfrontovať sa v ňom budú Viera Tomanová (Smer-SD), Ľudoví Kaník (SDKÚ-DS) aj Jozef Mihál (SaS). Lídrovi SaS Richardovi Sulíkovi sa napokon nepodarilo dostať sa do výboru pre pôdohospodárstvo, kde chcel formulovať opozičné názory voči farmárskej lobby. Napokon bude sedieť v zdravotníckom výbore, liberáli totiž nemajú dostatok poslancov, aby obsadili miesto v každom z výborov.

Exminister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) síce pre nezhody s KDH nebude šéfovať hospodárskemu výboru, predsa len v ňom však bude, hoci "len" ako radový člen. Exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS) sa bude tejto agende naďalej venovať vo výbore. Kolegami mu budú Miroslav Číž (Smer-SD) či známa herečka Magdaléna Vášáryová (SDKÚ-DS). Pracovať budú pod vedením Dušana Jarjabka (Smer-SD), ktorý sa stal staronovým predsedom výboru.

O začlenení poslancov do výborov rozhodlo parlamentné plénum na svojej ustanovujúcej schôdzi 4. apríla.

Foto na titulke - SITA / Marián Peiger

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy parlament, výbor

Diskusia (0 reakcií)