Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Gašpar obhajoval streľbu na auto: Policajt postupoval podľa zákona

19.06.2017, 16:23 | SITA

Policajt, ktorý sa po troch varovných výstreloch ďalším výstrelom snažil v noci zo soboty na nedeľu za obcou Tekovská Breznice (okres Žarnovica) zastaviť bezohľadne a agresívne jazdiace auto, postupoval podľa zákona. Na tlačovej besede to v pondelok uviedol prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 22

Zároveň dodal, že celý policajný zásah teraz posúdi Inšpekcia Policajného zboru, aby bolo jasné, či hliadka mohla postupovať inak, či mohla napríklad použiť zbraň neskôr. Začaté už bolo trestné stíhanie.

Zdôraznil, že podľa informácií, ktoré má, zo strany policajtov nešlo o bezhlavú streľbu. Použitie zbrane vyplynulo zo situácie, keďže auto ohrozovalo iných účastníkov cestnej premávky, nezastavilo na výzvu a policajtom sa ho nepodarilo ani predísť.

T. Gašpar ďalej podčiarkol, že pre fólie na sklách auta policajti nevideli, koľko osôb je vo vozidle. Je mu ľúto, že došlo k strate mladého nevinného života a vyjadril rodine úprimnú sústrasť.

Neprehliadnite

Posádka auta sa stala rukojemníkom mladíka, ktorý viedol vozidlo bez oprávnenia, zdôraznil. Vyzývali ho pritom, aby zastavil a on im podľa prezidenta PZ povedal, aby sa skrčili, že to neurobí.

Polícii pritom nebol 19-ročný mladík neznámy, trikrát ho už pristihli, že vedie auto bez oprávnenia. Bol aj odsúdený za útok na verejného činiteľa autom. Aj teraz sa bude posudzovať, či okrem jazdy bez vodičského preukazu nespáchal trestný čin, keď údajne vytláčal policajtov z cesty alebo či nespáchal trestný čin neposkytnutia prvej pomoci, dodal T. Gašpar.

Policajt ide na výsluch a berie si voľno

Prezident Policajného zboru doplnil aj sled udalostí, ktoré predchádzali streľbe. Vozidlo dvojčlenná hliadka policajtov z Okresného riaditeľstva Žiar nad Hronom zaregistrovala o 0:45 v Žarnovici. Vedeli, že toto auto Seat Ibiza často porušuje predpisy, rozhodli sa preto ho skontrolovať.

Nevideli šoféra, mohla tam byť babka mladíka, ktorej auto patrí alebo aj niekto iný. Zaradili sa za vozidlo a zapli svetelno-výstražné znamenie. Auto nezastavilo, naopak, riskantným spôsobom predišlo vozidlo a začalo unikať.

Už tu mohla nastať čelná zrážka s autom v protismere, uviedol T. Gašpar. Za obcou Orovnica vystrelil policajti tri varovné výstrely v intervale približne 30 sekúnd. Po druhom výstrele informoval operačné stredisko o použití zbrane a vozidle, ktoré nechce zastaviť.

Následne použil jeden jediný zastavovací výstrel. Strieľal v rýchlosti 120 km za hodinu a počas jazdy vyklonený z okna auta na pravé zadné koleso. Náboj skončil v kufri a strela pravdepodobne preletela do sedadla, kde sedel mladý 17-ročný Tomáš.

T. Gašpar uviedol, že celú vec posúdi znalec z odboru balistiky. Vozidlo napriek tomu, že posádka vedela o streľbe, nezastavilo a pokračovalo v jazde, následne na železničnom priecestí v rýchlosti okolo 120 km/h havarovalo.

Policajt, ktorý strieľal, bude ešte v pondleok podrobený výsluchu. Podľa informácií, ktoré má prezident PZ SR, si chce zobrať potom voľno. Dodal, že aj policajt po celej udalosti potreboval psychologickú podporu.

Chýba trenažér

T. Gašpar ďalej uviedol, že policajti nemajú trenažér na streľbu počas jazdy na idúce vozidlo. Dodal, že zvážia, či sa nedá taký vybudovať. Viceprezident policajného zboru Ľubomír Ábel ho doplnil, že policajti cvičia tak ako policajti v iných krajinách a niekde je náš výcvik možno aj vpredu.

Policajti cvičia streľby niekoľkokrát ročne a potom majú aj previerkové streľby. Prezident Policajného zboru uviedol, že ak by to nebolo nutné, tak policajti nemajú v zákone oprávnenie použiť zbraň.

Informoval tiež, že podľa štatistiky minulý rok bol použitý varovný výstrel v 35 prípadoch a nešlo len o použitie pri dopravných priestupkoch. Napríklad v roku 2010 bola zbraň použitá 57-krát a varovný výstrel 71-krát.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 22

Tagy polícia, streľba, Tibor Gašpar