Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sú to výmysly a absurdné tvrdenia, bráni sa Kaliňák

08.03.2018, 17:48 | SITA

Tvrdenie prokurátora Úradu Špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka o tom, že minister vnútra Robert Kaliňák a exminister financií Ján Počiatek ukradli 200 miliónov eur zo 16-miliónovej zmluvy, sú absurdné. Vyhlásil to vo štvrtok na tlačovom brífingu minister vnútra R. Kaliňák, podľa ktorého sú tieto výmysly vyťahované účelovo a zámerne.

  • Tlačiť
  • 5

Aktualizované o 19:20 v celom rozsahu

Skonštatoval, že konkrétne obstarávania, o ktorých prokurátor V. Špirko hovoril, ako o podozrivých, kompletizovalo až nové vedenie rezortu vnútra za exministra Daniela Lipšica.

„Pochybujem, že pán D. Lipšic by akokoľvek kryl nejaké naše fiktívne obchody. Na prokurátora podal trestné oznámenie ten istý človek, ktorého on označil za korunného svedka v celom prípade. Ani minister vnútra, ani policajt, ani prokurátor, obyčajný človek,“ uviedol minister. Podľa R. Kaliňáka jeho bývalá firma FoRest málokedy dosiahla ročný obrat vyše jedného milióna eur.

Neprehliadnite

Žiadna diskreditácia

Policajný prezident Tibor Gašpar odmieta, že by sa akokoľvek podieľal na diskreditácii prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka. „Od koho by som taký pokyn mal dostať?“ opýtal sa vo štvrtok na tlačovej besede. Zároveň zdôraznil, že obvinenia voči prokurátorovi nevyšetroval ani nedozoroval.

Obvinenie voči V. Špirkovi bolo podľa T. Gašpara vznesené na základe dôvodného podozrenia, konkrétne, že neprijal trestné oznámenie potencionálneho svedka v korupčnom prípade v súlade so zákonom.

„Na tej spornej zápisnici sú podpisy toho oznamovateľa a bol vykonaný znalecký posudok z oblasti písmoznalectva, ktorý povedal, že podpisy nie sú tej osoby, ktorej sa zápisnica týka,“ povedal s tým, že podľa posudku išlo o napodobeniny.

Takisto zapisovateľka, ktorá mala byť pri spisovaní zápisnice, podľa T. Gašpara svoju prítomnosť poprela. Pochybnosti sú aj o autentickosti obsahu zápisnice s výpoveďou. Napriek tomu však podľa T. Gašpara polícia skutočnosti uvedené v zápisnici preveruje.

Trestné oznámenie na prokurátora bolo podľa T. Gašpara podané na úrad Špeciálnej prokuratúry a nie na políciu. Zároveň zdôraznil, že polícia prípad „nevyhľadávala“. „Nebola to operatívno-pátracia činnosť polície,“ vyhlásil.

Národnej protikorupčnej jednotke NAKA prípad podľa policajného prezidenta pridelila Generálna prokuratúra SR. Keďže podľa dohody s generálnou prokuratúrou má obvinenia voči prokurátorom vyšetrovať práve Národná protikorupčná jednotka NAKA. Pokiaľ ide o zrušenie oboch obvinení voči V. Špirkovi, to je podľa T. Gašpara záležitosťou prokuratúry.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry V. Špirko vo štvrtok oznámil, že podáva trestné oznámenie na ministra vnútra Roberta Kaliňáka a tiež vysokých policajných funkcionárov, konkrétne, policajného prezidenta T. Gašpara, šéfa Národnej kriminálnej agentúry Petra Hraška a riaditeľa Národnej protikorupčnej jednotky NAKA Róberta Krajmera. Dôvodom podľa neho je, že sa ho pokúšali kompromitovať prostredníctvom nezákonných obvinení.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy Robert Kaliňák, Tibor Gašpar, Vasiľ Špirko