Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Gašpar: Raziu v Bašternákovej firme spravili, keď na to boli zákonné podmienky

20.03.2017, 13:00 | SITA

Polícia vykonala prehliadku v spoločnosti Vega plus, keď na to boli splnené všetky zákonné podmienky. Ako v pondelok novinárom povedal prezident Policajného zboru Tibor Gašpar, policajti, ktorí mali v júni minulého roku príkaz na vykonanie prehliadky, po príchode na miesto zistili, že na danej adrese je len administratívne sídlo spoločnosti a nie prevádzka, na ktorú sa príkaz vzťahoval.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Policajti majú taktiež podľa T. Gašpara povinnosť pri vykonaní prehliadky doručiť príkaz vlastníkovi alebo užívateľovi priestorov alebo zamestnancovi, ktorý tam pracuje, a oni majú právo byť pri nej prítomní. Toto podľa neho vtedy nebolo možné. Ihneď však dotknutú osobu kontaktovali, vykonali aj prehliadku. „Čo viedlo bývalého kolegu z odstupom času niekoľkých mesiacov k podaniu trestného oznámenia, to neviem,“ dodal T. Gašpar.

Bývalý zástupca riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície NAKA Jozef Lutter podal podľa Denníka N v januári trestné oznámenie na generálnu prokuratúru v súvislosti s tým, že niekto podľa neho zabránil vykonaniu prehliadky vo firme podnikateľa Ladislava Bašternáka a advokáta Mareka Turčana.

Neprehliadnite

Podľa denníka J. Lutter zatiaľ vo veci nebol vypočutý. V stredu 29. júna minulého roka vykonala polícia raziu v dome L. Bašternáka pod bratislavským Slavínom a v jeho firmách na Tupého ulici. Razia, ktorej úlohou bolo zaistiť účtovníctvo, mala byť podľa príkazu prokurátora aj v Bašternákovej firme Vega plus na Karadžičovej ulici 10.

Keď tam však ráno prišli príslušníci NAKA, policajtke, ktorá zásahu velila, podľa denníka niekto zavolal a povedal jej, aby sa aj s kolegami otočili a žiadnu prehliadku nerobili.

Spoločníkmi Vega plus sú okrem L. Bašternáka aj Jozef Deák a M. Turčan. Ako pripomína denník, advokát M. Turčan je obchodným spoločníkom ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Vlastnia spolu napríklad firmu B. A. Haus, v ktorej R. Kaliňák kúpil podiel od L. Bašternáka. Na Karadžičovej 10 sídli aj advokátska kancelária M. Turčana – Metis legal.

Policajtka, ktorú spred Turčanovej kancelárie niekto otočil naspäť do práce, o tom podľa podaného trestného oznámenia spísala úradný záznam. V ňom uviedla podľa Lutterovho oznámenia vymyslený dôvod nevykonania prehliadky, konkrétne, že ju nemala kde vykonať, lebo firma tam mala len adresu na doručovanie.

To však podľa J. Luttera nebola pravda. Jej konanie sa podľa denníka na policajnej centrále nepáčilo viacerým policajtom, ani samotnému J. Lutterovi. Prehliadku napokon ešte v ten deň podľa denníka vykonala popoludní iná policajtka, konkrétne samotná vyšetrovateľka prípadu. O moment prekvapenia však už polícia prišla.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 5

Tagy Ladislav Bašternák, razia, Tibor Gašpar