Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Gašpar: So stoličkou policajného prezidenta nie som zrastený

20.04.2017, 15:45 | SITA

Pokiaľ sa zmení spôsob výberu policajného prezidenta, napríklad prostredníctvom konkurzov, súčasný prezident Tibor Gašpar sa nemá v úmysle prihlásiť. Ako vo štvrtok povedal médiám v súvislosti s výzvou študentských aktivistov, aby odstúpil z funkcie, so stoličkou policajného prezidenta nie je zrastený.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

T. Gašpar podľa vlastných slov zvažoval, že vo funkcii skončí už po parlamentných voľbách v marci 2016, keďže výkon funkcie vplýva na jeho zdravie, ako aj súkromie. Ako však uviedol, presvedčili ho, aby zostal v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.

„Ak sa minister vnútra rozhodne ma odvolať, budem to rešpektovať," povedal T. Gašpar. Zároveň však necíti v súvislosti s prácou, ktorú ako policajný prezident za päť rokov vykonal, potrebu odstúpiť.

Študentským aktivistom ponúka spoluprácu, aby si vymenili názory a aby im vysvetlil, ako boj s korupciou prebieha. „Kto ohlasuje, vyšetruje, určuje trestný poriadok. Ja nemám právomoc vyšetrovateľovi prikázať, zakázať, niečo zrušiť,“ uviedol.

Neprehliadnite

Podľa T. Gašpara je tiež dôležité, aby mladí ľudia chápali napríklad rozdiel medzi politickými kauzami a kauzami z trestnoprávneho hľadiska. Aktivisti budú podľa policajného prezidenta môcť absolvovať „deň otvorených dverí“ na policajnom prezídiu, kde sa stretnú s vyšetrovateľmi.

„Ukážeme im, ako polícia dokazuje," povedal T. Gašpar s tým, že ak podobné protikorupčné pochody zmenia prístup verejnosti k problému korupcie a posmelia ju k nahlasovaniu trestnej činnosti, podobné podujatia víta.

Medzi štyrmi požiadavkami, ktoré študentskí aktivisti v utorok adresovali vláde, je aj odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a policajného prezidenta T. Gašpara. Študenti tiež požadovali zrušiť Mečiarove amnestie, vyšetriť amnestované kauzy, ako aj kauzy Gorila a Bašternák.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 2

Tagy Tibor Gašpar