Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Gazprom bude dodávať zemný plyn do Izraela

01.06.2004, 11:13 | SITA | Reuters

  • Tlačiť
  • 0

Izrael začal rokovať s ruským plynárenským monopolom, spoločnosťou Gazprom, o kúpe zemného plynu cez ruský plynovod vedúci do Turecka popod Čierne more a taktiež o vystavaní domácej siete pre Izrael. Uviedol to v utorok hovorca Gazpromu.

Šéf ruského koncernu Alexej Miller sa počas svojej dvojdňovej návštevy v Izraeli stretol s ministrom infraštruktúry krajiny Yosefom Paritzkym. "Spolupráca so spoločnosťou Gazprom odstráni status Izraela ako izolovaného štátu v oblasti energetiky a podporí spojenie krajiny s európskymi energetickými sieťami," uviedlo ministerstvo infraštruktúry.

"Tento krok radikálne zmení energetický sektor Izraela." Plánovaný dopyt židovskej krajiny po zemnom plyne má za nasledujúcich 20 rokov dosiahnuť úroveň 180 mld. kubických metrov.

Minister Y. Paritzky oznámil, že Turecko a Izrael plánujú vystavať podmorský koridor na prívod elektriny, zemného plynu a ropy medzi týmito dvoma štátmi. Ministerstvo taktiež rokovalo o možnej spolupráci ruského Gazpromu na uvedenom projekte.

Turecko je čistým dovozcom ropy, produkuje len malé množstvá tejto suroviny, je však kľúčovou križovatkou pre transport ropy a plynu z Ruska do Kaspickej oblasti a Stredného Východu.

Plynovod Blue Stream, spájajúci Rusko a Turecko, bol dokončený v roku 2002 a je najhlbšie položeným potrubím na svete.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Ropa a plyn: Rok vážnych udalostí a zlomových zmien

Pozíciu Slovenska ako dôležitého tranzitéra uhľovodíkov ovplyvnia nielen udalosti na východ od jeho hraníc, ale aj rozvoj vzťahov rozšírenej EÚ a Ruska 1

Energetický dialóg EÚ a Ruska viazne

Gazprom má záujem o plynárenské divízie MOL

Gazprom sa pripravuje na vyplatenie podielu v SPP

Historické zatvorenie kohútika plynu

Diskusia (0 reakcií)