Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Globálny dlh dosiahol rekord. Stúpol na 250 biliónov dolárov

15.11.2019, 13:16 | TASR

Globálny dlh vyskočil v prvom polroku na rekordných viac než 250 biliónov amerických dolárov (227,33 bilióna eur). Motorom bol nárast dlhov v USA a Číne, uvádza sa v správe Inštitútu pre medzinárodné financie (International Institute of Finance, IIF).

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

dlh

Podľa IIF sa globálny dlh v prvých 6 mesiacoch 2019 zvýšil o 7,5 bilióna dolárov na 250,9 bilióna dolárov, pričom na konci tohto roka by mal prekonať hranicu 255 biliónov USD.

Neprehliadnite

„Na Čínu a USA pripadá viac než 60 percent z tohto nárastu. Podobne dlh rozvíjajúcich sa ekonomík dosiahol nový rekord 71,4 bilióna dolárov (220 percent HDP). Keďže niektoré signály ukazujú spomalenie tempa akumulácie, odhadujem, že globálny dlh tento rok prekoná 255 biliónov dolárov,“ píše sa v správe IIF.

Zvyšovania dlhu po celom svete spôsobuje starosti investorom a mnoho expertov ho považuje za najväčší problém, ktorému budú ekonomiky a firmy čeliť v budúcnosti. Rekordne nízke úrokové sadzby spôsobili, že firma a štáty si mohli ľahko požičiavať viac peňazí.

„Avšak so zmenšovaním možností pre ďalšie uvoľňovanie menovej politiky v mnohých častiach svete, krajiny s vysokou úrovňou verejného dlhu (Taliansko, Libanon) rovnako ako tie, kde sa verejný dlh prudko zvyšuje (Argentína, Brazília, Južná Afrika a Grécko), môžu mať problémy uchýliť sa k fiškálnym stimulom,“ uviedla IIF.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy dlh