Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pokuty za mobil išli prudko hore. Máme najvyššie v okolí

09.01.2020, 10:30 | Martin Šuba | © 2020 News and Media Holding

Ľudí, ktorí v súčasnej rýchlej dobe využívajú mobilné telefóny prakticky neustále, je čoraz viac. Výnimkou nie je ani telefonovanie či posielanie správ za volantom, čo môže mať fatálne následky. Reakciou ministerstva vnútra na tento trend bola novela zákona, ktorá zdvojnásobila maximálnu pokutu za používanie mobilu počas jazdy. Bude to však stačiť? Mnohých chronických telefonujúcich za volantom zrejme neodradí ani vyššia suma.

  • Tlačiť
  • 32

Horná hranica pokuty za používanie mobilov a podobných zariadení počas vedenia vozidla sa zvýšila z 50 eur na 100 eur v blokovom konaní a zo 100 eur na 200 eur v riadnom konaní. Blokové konanie pritom znamená, že vodič pokutu zaplatí policajtom priamo na mieste.

„Presná výška závisí od konkrétneho prípadu a okolností spáchania priestupku ako aj ďalších okolností,“ uvádza pre TREND hovorkyňa policajného zboru Denisa Bárdyová.

Neprehliadnite

„Zvyšovanie pokút za používanie mobilu za jazdy môže byť účinné, musí však byť dôsledne kontrolované a postihované,“ myslí si vedúca referátu psychológie Dopravného podniku Bratislava Myra Zahradníková.

Pre bežnú populáciu je podľa nej toto zvýšenie pokuty dostatočné. Vždy sa však nájdu vodiči, ktorí nemajú problém takúto pokutu zaplatiť, a nie je ich málo, dodáva.

Pokuty za telefonovanie za volantom sa zdvojnásobili na základe novely zákona o cestnej premávke, ktorá je platná od prvého decembra minulého roku.

To, že ide o závažný problém, ktorý treba riešiť ilustrujú aj údaje polície o dopravných nehodách za minulý rok. Až 48 percent nehôd bolo v roku 2019 spôsobených tým, že sa vodič plne nevenoval riadeniu vozidla a nesledoval dostatočne cestnú premávku. To znamená, že telefonoval, písal SMS alebo iným podobným spôsobom odvádzal svoju pozornosť od riadenia auta. 

V absolútnych číslach takýmto spôsobom vzniklo 6510 dopravných nehôd, čo je o 202 viac nehôd ako rok predtým. 

GPS treba nastaviť pred cestou

Telefonovať za volantom je však stále možné s pomocou handsfree zariadení, vodič však nemôže držať mobil v ruke. Pravidlo platí aj na iné podobné zariadenia, akými sú napríklad GPS navigácie, tablety či čítačky kníh.

„Za používanie mobilu sa považuje aj písanie SMS či využívanie akýchkoľvek aplikácií,“ hovorí D. Bárdyová. Zároveň upozorňuje, že telefonovanie a písanie správ za volantom je rastúci fenomén a polícia sa mu bude podrobnejšie venovať aj v budúcnosti. Za týmto účelom plánuje 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 32

Tagy doprava, GPS, pokuta, telefonovanie