Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko dostalo poslednú 15-miliardovú tranžu zo záchranného úveru

06.08.2018, 17:22 | TASR

Grécko dostalo poslednú tranžu vo výške 15 miliárd eur z balíka finančnej pomoci od krajín eurozóny. Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM) v pondelok potvrdil vyplatenie tranže.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Grécko

Z celkového objemu 15 miliárd eur pôjde 9,5 miliardy eur do hotovostného vankúša, ktorý by mal Aténam pomôcť plniť svoje finančné záväzky takmer dva roky po skončení medzinárodného programu pomoci. Zvyšok sa použije na splácanie dlhu.

Vyplatenie tranže je dôkazom, že počas tri roky trvajúceho záchranného programu „Grécko prešlo dlhú cestu“ a že úsporné opatrenia prinášajú ovocie, uviedol šéf ESM Klaus Regling.

Vyplatenie poslednej tranže sa pozdržalo niekoľko týždňov pre námietky Nemecka, ktoré v polovici júla požadovalo jej odloženie, pretože Atény nesplnili všetky podmienky.

Neprehliadnite

Medzinárodná finančná pomoc držala Grécko nad vodou od roku 2010 a zachránila krajinu pred bankrotom. Atény museli na oplátku prijať rozsiahly úsporný a reformný program. Celková hodnota tretieho záchranného programu, ktorý sa skončí 20. augusta, dosiahla teoreticky až 86 miliárd eur. Z toho 62 miliárd eur poskytol ESM.

Grécko podľa ESM po vyplatení poslednej tranže disponuje kapitálovým vankúšom vo výške okolo 24 miliárd eur, čo by malo v krajnom prípade stačiť na udržanie nad vodou na asi 22 mesiacov.

Grécka ekonomika po rokoch krízy opäť rastie. Verejný dlh je však obrovský, keď sa pohybuje na úrovni okolo 180 percent hrubého domáceho produktu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Grécko

Diskusia (0 reakcií)