Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko sa spamätáva z najhoršieho. Akcie rastú najrýchlejšie na svete

10.07.2019, 06:15 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Pred štyrmi rokmi Gréci zažívali horúce leto. Krajina stála na pokraji bankrotu, hrozilo jej vylúčenie z eurozóny, banky boli zavreté a pred bankomatmi sa tvorili dlhé rady. Hrdí Gréci vtedy odmietli v referende záchrannú pôžičku od EÚ a iných zahraničných veriteľov výmenou za úsporné opatrenia. Vtedy málokto predpokladal, že sa z ekonomického marazmu táto balkánska krajina vyhrabe.

  • Tlačiť
  • 1

Najnovšie ekonomické čísla a správy z akciového trhu naznačujú, že Grécko je z najhoršieho vonku, ale ani zďaleka nie je ešte ekonomicky za vodou.

Akcie na aténskej burze si za tento rok pripísali 46-percentné zhodnotenie, čo je najviac zo všetkých akciových indexov na svete, všimla si agentúra Bloomberg. Akcie reagovali aj na výsledky víkendových parlamentných volieb v Grécku, v ktorých zvíťazila stredopravicová strana Nová demokracia pred ľavicovo-populistickou Syrizou, ktorá vládla posledné štyri roky v ťažkých časoch.

Trhy novú vládu vnímajú ako viac proreformnú a protrhovú. Pravica sľubuje zníženie daní a oživenie hospodárskeho rastu. Analytici predpokladajú, že grécka ekonomika by mohla v tomto roku rásť o dve percentá.

„Po rokoch ozdravných opatrení a uťahovaní opaskov spojených s pretrvávajúcimi ekonomickými problémami krajiny si občania volili zmenu – sklamala ich Syriza, ktorá najprv ozdravné opatrenia odmietala, ale nakoniec ich presadzovala. Kyriakos Mitsotakis sľubuje viac investícií a menej daní,“ uvádza analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.

Neprehliadnite

Dlhopisy idú na dračku

Okrem akcií sa darí aj gréckym dlhopisom. Ich výnosy klesajú a cena stúpa. Pre Grécko to znamená, že si dokáže lacnejšie požičiavať, keďže mu investori viac veria.

„Kto začiatkom tohto roka zariskoval a nakúpil grécke dlhopisy alebo akcie, rozhodne neoľutoval. Grécke dlhopisy majiteľom v tomto roku zarobili viac ako 20 percent, čo je najviac v eurozóne,“ upozorňuje v komentári hlavný analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy akcie, dlhopisy, Grécko