Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko úplne ruší kapitálové kontroly

26.08.2019, 18:15 | TASR

Grécko úplne zruší aj zvyšné reštrikcie týkajúce sa pohybu kapitálu. Krajina zaviedla kapitálové kontroly pred štyrmi rokmi, aby stabilizovala krehký finančný systém.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Grécko

„Kontroly kapitálových tokov sú históriou,“ povedal v pondelok v gréckom parlamente premiér Kyriakos Mitsotakis. To znamená, že Gréci si opäť môžu bez obmedzení vyberať peniaze zo svojich účtov a posielať ich do zahraničia.

Kapitálové kontroly začali platiť 1. júla 2015. Zaviedla ich vláda predchádzajúceho premiéra Alexisa Tsiprasa, keď panické vyberanie hotovosti a transfery do zahraničia ohrozovali stabilitu bankového sektora. Gréci si na začiatku mohli vybrať len 60 eur denne, neskôr sa tento limit postupne zvyšoval.

Neprehliadnite

Grécko sa v roku 2010 dostalo do hlbokej dlhovej krízy a bolo nútené požiadať medzinárodných veriteľov o finančnú pomoc. Postupne dostalo tri balíky pomoci, ktoré krajinu zachránili pred platobnou neschopnosťou.

Výmenou za pomoc museli Atény zrealizovať reformy a úsporné opatrenia. Posledný balík pomoci sa skončil približne pred rokom. Odvtedy sa Grécko financuje na trhu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Grécko

Diskusia (0 reakcií)