Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécko zháňa psov, ktorí vyčuchajú nezdanenú hotovosť

19.07.2016, 12:45 | ČTK

Grécko, ktoré v súčasnosti bojuje s chronickým nedostatkom peňazí, sa rozhodlo spoliehať na ostrý čuch najlepších priateľov človeka. Preto tamojšie ministerstvo financií hľadá psy s kvalitným výcvikom, ktoré by bolo možné naučiť vyčuchať nezdanené zásoby hotovosti, napísali noviny The Times.

  • Tlačiť
  • 0

Každý psí kandidát musí mať aspoň „12 až 24 mesiacov, základný výcvik poslušnosti a bezpečnosti, musí byť zdravý, citovo vyrovnaný a vybavený špeciálnym sledovacím mikročipom“.

Činitelia gréckej centrálnej banky odhadujú, že Gréci vybrali väčšinu svojich úspor z účtov v obave, že ich krajina bude nútená vzdať sa jednotnej európskej meny. Medzi novembrom 2014 a minuloročným júlom, kedy tieto obavy zosilneli, vybrali Gréci z bánk asi 50 miliárd eur. Od tej doby zaviedla grécka vláda kontrolu kapitálu, ale nelegálny odliv financií neprestal a pokračuje približne tempom 15 až 20 miliárd eur ročne.

Zatiaľ nie je jasné, či budú psy nasadené na letiskách, aby vyčuchali nelegálne vyvážané peniaze, alebo pátrať v domoch po nezdanených financiách uložených v matracoch či iných tajných úkrytoch.

Nech je vládny plán akcie akýkoľvek, napísali grécke noviny Proto Thema, rozhodne nejde o upokojujúci krok naznačujúci, že kontrola kapitálu bude v dohľadnej dobe zmiernená či zrušená. „S ohľadom na to, koľko času potrvá výcvik psov na hľadanie eur, tomu bude skôr naopak,“ dodávajú noviny.

Ohlasy na internete sa prevažne zhodujú na tom, že aj tak je už neskoro. „Všetky peniaze sú už fuč,“ napísal jeden z používateľov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy financie, Grécko

Diskusia (0 reakcií)