Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Greenpeace varuje: Rastliny striekame látkou, ktorá je rakovinotvorná

30.07.2015, 16:10 | SITA

Organizácia Greenpeace vyzvala na okamžité pozastavenie predaja herbicídnych a pesticídnych výrobkov obsahujúcich látku glyfozát, ktorá je podľa najnovšieho výskumu rakovinotvorná.

  • Tlačiť
  • 1

Prípravky s obsahom glyfozátu sa bežne používajú aj na Slovensku na úpravu okolia železničných tratí, ciest, športovísk s trávnatou plochou, trávnikov, záhrad alebo polí. „Považujeme za dôležité glyfozát zakázať na základe princípu predbežnej opatrnosti. Preventívne obmedzenie a zákaz týchto nebezpečných látok ochráni nielen zdravie ľudí, ale aj prírodu,“ uviedla Katarína Nikodemová, koordinátorka kampane Greenpeace s názvom Jedlo pre život.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARAC) zaradila glyfozát do kategórie 2A, čo znamená, že ide o pravdepodobný karcinogén pre človeka. Zároveň zdôraznila nutnosť túto nebezpečnú látku zakázať všade tam, kde hrozí, že s ňou ľudia prídu do kontaktu.

„Pokračovať v používaní tejto látky aj napriek varovaniu IARAC považujeme za veľmi nezodpovedné,“ varovala K. Nikodemová s tým, že glyfozát sa môže vo forme zvyškov v pôde dostať až na náš tanier a následne aj do organizmu.

Glyfozát je účinný a širokospektrálny herbicíd, ktorý ničí väčšinu zelených rastlín.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy ochrana spotrebiteľa