Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nemecký výrobca sa ospravedlnil obetiam svojho lieku

31.08.2012, 22:51 | ČTK

V Nemecku odhalili pamätník deťom, ktorým liek Contergan poškodil končatiny

  • Tlačiť
  • 1

Nemecký výrobca lieku Contergan, po ktorom sa matkám v 50. a 60. rokoch rodili deti so zdeformovanými končatinami, sa dnes obetiam tohto prípravku po prvý raz ospravedlnil. Agentúra AP pripomenula, že sa tak stalo polstoročie po tom, čo bol tento preparát používaný proti tehotenským nevoľnostiam stiahnutý z trhu.

Výkonný riaditeľ firmy Grünenthal, ktorá Contergan vyrábala, povedal, že sa spoločnosť chce ospravedlniť matkám, ktoré liek brali, a ich deťom, ktoré sa narodili s poškodenými končatinami. „Prosím o odpustenie za to, že za takmer 50 rokov sme k vám nenašli cestu,“ uviedol Harald Stock. „Chceli by sme, aby ste naše dlhé mlčanie chápali ako výraz šoku, ktorý nám váš osud spôsobil,“ dodal.

V Stolbergu neďaleko mesta Aachen dnes odhalili pomník obetiam Conterganu, ide o bronzovú sochu dieťaťa s neprirodzene krátkymi rukami (na snímke).

Slovo Contergan v Nemecku symbolizuje najväčší škandál v oblasti farmácie v povojnovej histórii. Firma Grünenthal tento prášok na spanie, ktorý bralo veľa žien, na trh uviedla v roku 1957. Krátko na to sa však v rôznych krajinách narodilo zhruba 10-tisíc detí s ťažkým poškodením rúk a nôh, polovica z nich prišla na svet v Nemecku.

Najprv sa predpokladalo, že to súvisí s jadrovými testami, potom však lekári prišli na to, že proces rastu končatín nenarodených detí ovplyvňoval thalidomid, účinná látka obsiahnutá v Contergane. V roku 1961 Grünenthal prípravok z trhu stiahol.

Po dlhých sporoch vznikla v roku 1971 nadácia s imaním vo výške 200 miliónov mariek. Peniaze pochádzali spolovice od Grünenthalu a spolovice od nemeckého štátu. Od tejto nadácie dostávajú poškodení rentu, ktorá je však podľa nich príliš nízka vzhľadom na to, že sa dožívajú rovnakého veku ako ostatní ľudia.

„Ospravedlnenie nám nepomôže vyrovnať sa s bežným životom,“ citovala agentúra AP Ilonku Stebritzovú, hovorkyňu Združenia obetí Conterganu. „Potrebujeme iné veci,“ dodala.

V bývalom Česko-Slovensku nebol Contergan na liečbu povolený. Bývalý hovorca českého ministerstva zdravotníctva Tomáš Cikrt však pred niekoľkými rokmi povedal, že aj tu boli deti poškodené týmto liekom.

Foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • 1

Tagy zdravotníctvo