Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hackeri zistili: Peniaze separatistom majú tiecť cez združenie na Slovensku

24.02.2017, 12:00 | Olexia Basarab | Zuzana Petková

Peniaze na podporu separatistov na východe Ukrajiny zbiera združenie Východoeurópska kultúrna iniciatíva, ktorá sídli na Slovensku. Založil ho občan Bieloruska Aleksandr Usovský, ktorý pracuje pre poslanca ruskej Štátnej dumy Konstantina Zatulina, píše ukrajinská spravodajská agentúra UNIAN.

  • Tlačiť
  • 0

A. Usovský sa aktívne zapája do ultrapravicových extrémistických podujatí v Poľsku a ďalších krajinách Európy. Ukrajinskí hackeri na webe Informnapalm.org zverejnili jeho e-mailovú komunikáciu. Z nej vyplýva, že pri projektoch mu pomáha ako oficiálne krytie fiktívne občianske združenie Východoeurópska kultúrna iniciatíva.

Zaregistrované bolo pred štyrmi rokmi na adrese v centre Bratislavy. Pôvodne malo ísť podľa webu o organizáciu, ktorá by operovala v krajinách V4 a pomáhala presadzovať myšlienku „ruského sveta“ v Európe. Práve týmito projektmi mal A. Usovský zaujať stranu Jednotné Rusko, s ktorou spolupracuje.

Neprehliadnite

Na Slovensku podporujú odchod z NATO

Podľa zachytených emailov v júli 2016 začalo združenie pracovať na projekte, ktorý bol zameraný na to, aby Slovenská republika vystúpila zo Severoatlantickej aliancie ( NATO). V jednom z emailov A. Usovský prezrádza, že financovanie hľadá aj z eurofondov, v tejto veci komunikuje s ruským právnikom, ktorý pracuje v Bruseli. Tiež sa uchádza o finančnú pomoc od občanov Poľska, Česka, Slovenska, Ruska či Bieloruska, a to najmä cez sociálne siete.

O Východoeurópskej kultúrnej iniciatíve píše A. Usovský aj vo svojom blogu na sociálnej sieti LiveJournal.com. Na sociálnej sieti LinkedIn sám seba nazýva PR riaditeľom tejto organizácie.

Alexander Usovski na FacebookuZdroj: Facebook

Alexander Usovski na FacebookuZdroj: Facebook

Na Facebooku lajkuje Kotlebu

Na Facebooku má momentálne A. Usovský zablokovaný profil. V minulosti sa mu páčili fotky pochodov neofašistov v Poľsku, ale aj fotografia šéfa Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu v uniforme. Pripojil k nej komentár: „Pozdravujem pána Kotlebu z Bieloruska.“ Označil tiež, že sa mu páči fotka bilboardov v okolí Žiliny a Partizánskeho, ktoré propagovali ďalšiu extrémistickú stranu Slovenské hnutie obrody.

Jeho združenie nemá na internete zverejnené telefónne číslo. Na adrese na Hurbanovom námestí 23. februára 2017 TREND nikoho nenašiel.

Proti členstvu v NATO, ale aj v Európskej únii vystupujú najmä Kotlebovci. Organizujú petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚ. Prokremeľský ruský denník Izvestija na základe toho nedávno napísal, že Slovensko sa chystá z únie odísť, pričom okrem M. Kotlebu za prívrženca tejto myšlienky označil aj lídra SaS Richarda Sulíka. SaS sa proti tomu ostro ohradila.

Kotlebovci tvrdia, že so zahraničím opatrne

TREND sa nedávno Ľudovej strany Naše Slovensko pýtal na zahraničnú podporu a spoluprácu s inými extrémistickými silami. Radovan Bránik, publicista, ktorý mapuje extrémistickú scénu, totiž naznačoval, že by ju mohli mať, a to dokonca od prostredia blízkeho rakúskym Slobodným. „Hoci sa k tomu verejne nehlási, M. Kotlebovi so zdanlivo amatérskou kampaňou finančne a personálne vypomohli aj ľudia blízki FPO,“ uviedol R. Bránik.

Podpredseda pre propagáciu ĽS NS Milan Uhrík uviedol, že so zahraničím spolupracujú len veľmi opatrne. Nevyužívajú podľa M. Uhríka ani služby agentúr a poradcov.

V minulosti sa objavili informácie, podľa ktorých poľská tajná služba zhromaždila dôkazy o financovaní niektorých zoskupení z Ruska. Agenti sa mali podľa denníka Gazeta Wyborcza zaujímať aj o Kotlebovu stranu.

Viac o téme Ako funguje propaganda fašistov na Slovensku čítajte v najnovšom vydaní týždenníka TREND

TREND 8/2017

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)