Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Harabin oslobodil ďalšieho policajta súdeného za úplatok

22.07.2015, 14:49 | Zuzana Petková | © 2015 News and Media Holding

Ďalší policajt súdený za korupciu je vďaka Najvyššiemu súdu na slobode. Tlačové oddelenie súdu pre TREND potvrdilo, že senát na čele so Štefanom Harabinom oslobodil spod obžaloby obvineného J.V., ktorého prokurátor vinil zo zločinu prijímania úplatku a zneužitia právomocí verejného činiteľa.

  • Tlačiť
  • 3

Policajt bol vlani odsúdený Špecializovaným trestným súdom na päť rokov nepodmienečne, dostal aj peňažný trest 300 eur. Mal tiež zákaz činnosti na tri roky a nemohol vykonávať povolanie v ozbrojených silách.

Podľa obžaloby mal ako člen hliadky dopravného inšpektorátu na diaľnici pri Brodskom zastaviť auto a oznámiť vodičovi, že sa dopustil priestupku a hrozí mu pokuta 150 eur. Ak ale zaplatí 50 eur jemu, nechá ho ísť. Úplatok 50 eur aj prijal. Policajta sa podarilo usvedčiť vďaka policajnej inšpekcii.

Prvý prípad

Ide už o tretí prípad policajta, ktorého oslobodil Š. Harabin. Ten tvrdí, že inšpekcia ministerstva vnútra funguje v rozpore so zákonom a ňou získané dôkazy sú neplatné.

Už skôr senát v zložení Š. Harabin, Gabriela Šimonová a Viliam Dohňanský oslobodil policajta obžalovaného z korupcie. Za 50 eur mal zistiť informácie z vyšetrovania. Policajná inšpekcia odpočúvala telefóny viacerých policajtov pre podozrenie z rozsiahlejšej trestnej činnosti. Tak zistila, že si policajt dohodol úplatok.

Špecializovaný trestný súd policajta odsúdil na päť rokov. Ten však podal dovolanie a okrem iného namietal, že odposluchy neboli získané v súlade so zákonom. Na Najvyššom súde u Harabina uspel. Sudca sa v rozsudku, ktorého časť zverejnilo Aktuálne.sk, odvoláva na to, že podľa zákona, môže odpočúvať policajný zbor, Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, Zbor väzenskej a justičnej stráže a Colná správa.

Inšpekcia je podľa Š. Harabina samostatný útvar , výlučne podriadený ministrovi, nezávislý od riadenia a štruktúr polície. „Táto sekcia síce využíva ITP a zabezpečuje ich používanie, avšak z jej kompetencií nevyplýva podávanie aj žiadostí o udelenie súhlasu. Z organizačnej štruktúry Policajného zboru vyplýva, že inšpekčná služba v ňom nie je zahrnutá,“ konštatuje Š. Harabin v rozsudku.

Druhý prípad

Harabinov senát oslobodil aj bývalého policajta Matúša D., ktorého Špecializovaný trestný súd odsúdil v novembri 2014 za nepriamu korupciu. Mal vybaviť skúšky zahraničného študenta Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vymeral mu rok podmienečne a pokutu 2-tisíc eur.

Dôvodom, pre ktorý Š. Harabin a dve sudkyne takto rozhodli, bola opäť „nezákonná inšpekcia“, ktorá zabezpečila dôkazy proti Matúšovi D.

Ministri vnútra –súčasný Robert Kaliňák (Smer-SD) aj bývalý Daniel Lipšic (NOVA) inšpekciu bránia. Podľa R. Kaliňáka sú všetci policajti, teda aj tí z inšpekcie, súčasťou policajného zboru.

Za pravdu dal R. Kaliňákovi senát Najvyššieho súdu na čele s Jurajom Klimentom, ktorý rozhodol, že fungovanie inšpekcie je v súlade so zákonom a jej policajti sú orgány činné v trestnom konaní. „Policajný zbor nie je samostatná právnická osoba, je to ozbrojený bezpečnostný zbor, ktorý tvorí súbor všetkých jeho príslušníkov, bez ohľadu na ich služobné zaradenie,“ konštatuje v rozsudku zverejnenom na webe.

Odlišné právne názory dvoch senátov by malo zjednotiť trestnoprávne kolégium Najvyššieho súdu. Zasadnutie musí zvolať predseda kolégia. Ním je Štefan Harabin.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Harabin, súdnictvo