Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Harabin vedie bitku so štátom o 80-tisíc eur

25.03.2019, 17:00 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

Ústavný súd v roku 2011 rozhodol, že Štefan Harabin ako predseda Najvyššieho súdu nemal právo brániť ministerstvu financií vykonať na súde vládny audit hospodárenia a uložil mu trest zrážok 70 percent z platu počas dvanástich mesiacov. Vtedajší minister financií Ivan Mikloš označil v tom čase celý spor za absurdný. Podobne komentuje aktuálnu súdnu dohru aj Lucia Žitňanská.

  • Tlačiť
  • 8

Spor pokračuje ďalej

Š. Harabin sa proti disciplinárnemu trestu najprv bránil na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu, kde čiastočne uspel. Výsledkom bol verdikt, že o Harabinovej disciplinárke rozhodoval senát v nesprávnom zložení, čím boli porušené jeho práva.

Štrasburg sa nijakým spôsobom nevyjadroval k podstate sporu o ministerskú kontrolu a rozhodol, že slovenský ústavný súd by sa mal vecou opätovne zaoberať a rozhodnúť nanovo. To sa však nikdy nestalo.

Š. Harabin intenzívne využíval európsky judikát na verejné vyhlásenia, že sa stal obeťou „politickej šikany“ a v celej kauze je nevinný. Vo veci sa obrátil aj na Okresný súd Bratislava I, kde 21. januára tohto roka skutočne uspel.

Sudkyňa Denisa Cviková mu priznala náhradu za nevyplatenú mzdu z rokov 2011 a 2012 vo výške viac ako 47-tisíc eur a k tomu aj ročný úrok vo výške 9,5 percenta, čo spolu predstavuje približne 80-tisíc eur.

„Rozsudok už bol ministerstvu spravodlivosti doručený. Podali sme proti nemu odvolanie, preto ešte nenadobudol právoplatnosť a nie je ešte zverejnený a verejne dostupný,“ reaguje pre TREND hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Zuzana Drobová.

Neprehliadnite

Bez vysvetlenia

Keďže z

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy Štefan Harabin