Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Heinz prišiel k Unileveru na pytačky

17.02.2017, 17:30 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Približne 101-tisíc penzistom sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť starobný dôchodok

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TREND.24

V Národnej rade SR sa žiadne prekvapenie nekonalo. Predseda vlády Robert Fico naďalej zostáva vo svojej funkcii. Parlament totiž neschválil návrh opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Z prítomných 130 poslancov hlasovalo za odvolanie premiéra 60, proti bolo 70 poslancov.

Novela zákona o veterinárnej starostlivosti, takzvaný protimnožiteľský zákon z dielne opozičnej SaS, negatívne ovplyvní poctivých chovateľov a množiteľov spoločenských zvierat nevyrieši. Vo vyhlásení to v piatok konštatovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, podľa ktorého zákon v praxi vytvára predovšetkým živnostenskú povinnosť spojenú s chovom psov bez ohľadu na ochranu samotných zvierat. Podľa novely budú mať chovatelia psov povinnosť zriadiť si živnosť, čo ich podľa MPRV neprimerane zaťaží byrokratickými požiadavkami a daňovými a odvodovými povinnosťami. Už dnes bez založenia živnosti pritom musia povinne odvádzať daň z bočného príjmu. Štátni zamestnanci však zo zákona nemôžu podnikať a mať živnosť a novela tak zamedzí chov psov pre záchranárov, hasičov či policajtov.

Približne 300 herní, ktoré sú v Bratislave, z mesta nezmizne. Rozhodli o tom bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva. Všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o zákaze hazardu v Bratislave muselo schváliť zastupiteľstvo dvojtretinovou väčšinou, čo sa však nestalo, za návrh hlasovalo 24 poslancov zo 41 prítomných. Aby zastupiteľstvo VZN prijalo, chýbal jeden hlas poslanca. Poslanci tak nevyhoveli petičnému výboru, ktorý v petícii pre zrušenie hazardu v Bratislave vyzbieral 136 139 podpisov Bratislavčanov na 8 018 hárkoch.

Účastníci protestu proti zákazu hazardu v Bratislave na Primaciálnom námestí Zdroj: SITA

Približne 101-tisíc penzistom sa má od začiatku budúceho roka zvýšiť ich starobný dôchodok. Ide o takzvaných starodôchodcov, ktorým Sociálna poisťovňa (SP) priznala ich penziu pred 1. januárom 2004. Zhruba 88-tisíc penzistom má ísť suma dôchodku nahor v priemere o 45 eur a zvyšným 13-tisíc dôchodcom, ktorým poisťovňa priznala dôchodok pred 1. októbrom 1988, sa má penzia zvýšiť o pevnú sumu 25,5 eura. Pevnú sumu zvýšenia dôchodku ministerstvo práce u týchto dôchodcov navrhuje vzhľadom na to, že SP chýbajú záznamy o zárobkoch ľudí spred októbra 1988.

Spoločnosť Tatry Mountain Resorts preinvestuje v horskom stredisku Szczyrkowski Ośrodek Narciarski v dvoch etapách viac ako 60 miliónov eur. Do začiatku zimnej sezóny 2019/2020 plánuje zmodernizovať lyžiarsku infraštruktúru a do poľského strediska priniesť 200 nových pracovných miest.

Webová stránka WikiLeaks, ktorá sa zaoberá zverejňovaním citlivých firemných a vládnych dokumentov, odhalila, že americká Ústredná spravodajská služba (CIA) v roku 2012 nariadila zbieranie informácií o prezidentských voľbách vo Francúzsku. Ako vyplýva zo 6-stranového dokumentu, CIA sa zaujímala napríklad o financovanie politických strán, vnútornú rivalitu v ich rámci a o budúce vzťahy voči USA.

Fínsky parlament v piatok zamietol petíciu občanov, ktorí žiadali zrušenie legalizácie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Predmetný zákon tak vo Fínsku vstúpi do platnosti 1. marca. V hlasovaní sa 120 zákonodarcov vyjadrilo proti petícii a 48 za. Fínsky parlament ešte v novembri 2014 odobril občiansku iniciatívu, ktorá vtedy predložila petíciu so 167-tisíc podpismi, za uzákonenie manželstiev rovnakého pohlavia.

Tanzánska vláda zakázala 40 súkromným klinikám poskytovať poradenstvo pacientom nakazeným vírusom HIV a aj tým, ktorí už trpia chorobou AIDS. Rozhodnutie zdôvodnila tým, že ich služby podnecujú a propagujú homosexualitu. Homosexuálny styk sa v Tanzánii trestá až 30 rokmi väzenia.

V rozpore s pravidlami EÚ je nová podoba mýta, ktoré presadzuje nemecká vláda. Vyplýva to z právneho posudku vedeckej služby nemeckého Spolkového snemu, z ktorého v piatok citovala agentúra DPA. Proti diaľničným poplatkom v navrhovanej forme, ktoré by podľa kritikov diskriminovali zahraničných vodičov, sa ohradili najmä susediace krajiny.

Americká potravinárska spoločnosť Kraft Heinz usiluje o spojenie s britsko-holandským výrobcom spotrebného tovaru Unilever. Ten však fúziu odmieta. Cena akcií Unileveru sa po správe zvýšila až o 14 percent a dostala sa na nové maximum. Trhová hodnota Unileveru pred týmto nárastom bola približne 125 miliárd dolárov. Ak by sa spojenie podnikov ukázalo ako reálne, išlo by o jednu z najväčších fúzií v histórii. „Aj keď Unilever návrh odmietol, chceme pracovať na dosiahnutí dohody o podmienkach transakcie,“ uviedla spoločnosť Kraft Heinz.

Zdroj: SITA/AP

Ruský armádny spevácky súbor Alexandrovovci vystúpil vo štvrtok po prvý raz od decembrovej leteckej tragédie, pri ktorej zahynula väčšina jeho osadenstva. Koncert tohto legendárneho zboru sa konal v Ústrednom akademickom divadle Ruskej armády v Moskve.

Úrady v Pekingu zakázali dovoz akýchkoľvek živých vtákov a hydinových produktov z provincií zasiahnutých vtáčou chrípkou. Informovali o tom v piatok štátne médiá s tým, že centrálne úrady vydali aj nariadenie, ktorým sa v zasiahnutých oblastiach zatvárajú všetky trhoviská so živou hydinou. Vtáčia chrípka typu H7N9 usmrtila v Číne od začiatku tohto roka 87 ľudí, uvádza sa v záznamoch čínskej Národnej komisie pre zdravotníctvo a plánované rodičovstvo.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)