Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Meryl Streep: Nedokážem na to zabudnúť, pretože to nebol film, ale skutočný život

09.01.2017 | Jozef Tvardzík | © 2017 News and Media Holding

Herečka Meryl Streep v slávnostnej reči na udeľovaní prestížnych filmových a televíznych cien Zlatý glóbus odkázala, že k najočierňovanejším častiam americkej spoločnosti patrí Hollywood, cudzinci a novinári. Herečka dojímavými slovami potvrdila, že nie je len instantná celebrita, ale osobnosť s názorom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 22

Udeľovanie prestížnych filmových a televíznych cien Zlatý glóbus je ceremónia, ktorú sleduje celý svet. Zgustne si na nej hlavne bulvár, ktorý ukazuje krásne herečky v drahých a elegantných róbach. Víťazi jednotlivých filmových a seriálových kategórií vo svojej reči poďakujú svojim kolegom a rodine, prípadne hodia do pléna nejaký ten vtip.

Meryl Streep, ktorá si tento rok odniesla cenu za celoživotné dielo, však tento obrovský potenciál miliónov divákov využila naplno. Vo svojej reči dokázala, že nie je len hollywoodska celebritka, ale osobnosť s nohami pevne na zemi.

Hollywood je plný cudzincov

Mnohí považujú Hollywood za splnenie amerického sna: je to kombinácia slávy, peňazí a krásy. Bulvár z hollywoodskych hercov urobil nadľudí, ktorých detailne sledujú zástupy po celom svete. Mnohí z nich si pritom neuvedomujú, že herci sú len obyčajní ľudia z rôznych kútov krajiny či dokonca sú cudzinci.

„Narodila som sa, vyrástla a vyštudovala v štátnych školách v New Jersey. Sarah Paulsonová sa narodila na Floride a vychovávala ju slobodná matka v Brooklyne. Sarah Jessica Parker je jedno zo siedmich alebo ôsmich detí z Ohia. Amy Adams sa narodila vo Vicenze v Taliansku. Natalia Portman sa narodila v Jeruzaleme. Krásna Ruth Negga sa narodila v etiópskej Addis Abebe, vyrástla v Londýne alebo, myslím, v Írsku a teraz má nomináciu na dievča z malomesta vo Virgínii,“ začala svoju reč 67-ročná herečka.

Ryan Gosling, jeden z najkrajších ľudí sveta, je Kanaďan a Dev Patel (kedysi hral hlavnú postavu vo filme Milionár z chartče) sa narodil v Keni a vyrastal v Londýne. „Hollywood sa hemží cudzincami a cudzincami. A ak ich všetkých vykopneme preč, budete pozerať len futbal a mix bojových umení, ktoré nie sú ani umením,“ odkázala v inotajoch na výsledky amerických volieb.

Násilie plodí ďalšie násilie

Imigranti sú podľa novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa jedným z najväčších problémov USA a ilegálnych migrantov chce deportovať preč. Na tom by nebolo principiálne nič zlé, ale D. Trump ich vyhostenie vylepšoval šťavnatou nenávistnou politikou, nepriamym podnecovaním násilia a vysmievaním sa.

„Jedno predstavenie ma vlani ohromilo a zaseklo sa vo mne,“ povedala slávna herečka. Vrátila sa k udalosti z volebnej kampane, keď D. Trump verejne napodobňoval hendikepovaného novinára denníka The New York Times Serga Kovaleskiho. Ten trpí artrogrypózou, čo je závažné ochorenie kĺbov.

„Bola to tá chvíľa, keď osoba, ktorú sme požiadali, aby zasadla do najrešpektovanejšieho kresla našej krajiny, napodobňovala invalidného reportéra. Niekoho, kto sa mu nemôže rovnať, čo sa týka výsadného postavenia, moci a schopnosti sa brániť. Nedokážem na to zabudnúť, pretože to nebol film, ale skutočný život,“ povedala so značným smútkom v hlase.

V miestnosti plnej hviezd M. Streep dodala, že Trumpovo vystupovanie legitimizovalo šikanovanie, ktoré sa môže prejaviť v každodennom živote obyčajných ľudí. „Keď to robí niekto mocný, prenikne to do života všetkých, pretože to dáva akýsi súhlas iným ľuďom, aby to robili tiež. Nedostatok rešpektu vyvoláva ďalší nedostatok rešpektu, násilie vyvoláva násilie. Keď mocní zneužívajú svoje postavenie na šikanovanie druhých, prehrávame všetci,“ pokračovala v slávnostnej reči herečka.

Novozvolený prezident na to reagoval len tým, že ho neprekvapuje, že ho ľavičiari na Golden Globe kritizovali a že Meryl Streep je „Hillary lover“, teda sympatizuje s jeho rivalkou Hillary Clintonovou.

Slová slávnej herečky vzbudili na sociálnej sieti pozitívne reakcie. Súhlas vyjadrili mnohí jej kolegovia z brandže. 

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 22

Tagy Donald Trump, imigranti, Meryl Streep