Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Herné asociácie sa ohradzujú voči tvrdeniam, že v herniach sa obchádzajú zákony

13.03.2017, 20:20

Asociácia zábavy a hier (AZAH) a Asociácia prevádzkovateľov videohier (APV) sa po publikovaní článkov v TRENDE ohradili voči tvrdeniam, že v herniach sa obchádzajú zákony a ovládala ich mafia. Ich stanovisko zverejňujeme v plnom rozsahu, ako ho redakcii zaslali:

  • Tlačiť
  • 0

V posledných týždňoch sa objavili články so špekuláciami, že herný biznis ovládala mafia a niektoré herne majú stále majiteľov spájaných s rôznymi zločineckými skupinami, ktoré majú možnosť obchádzať a aj obchádzajú zákony.

Neprehliadnite

Tieto lži pobúrili nás, majiteľov firiem, ktorí zamestnávame tisícky ľudí a poctivo odvádzame štátu každoročne viac ako stomiliónové odvody. Medzi najväčších prevádzkovateľov v Bratislave patrí napríklad spoločnosť s celoslovenskou pôsobnosťou, ktorá po 20tich rokoch podnikania v tejto oblasti, dostala od ministerstva hospodárstva čestné uznanie za zodpovedné podnikanie, výrazný prínos pre hospodárstvo a zamestnanosť v SR. Každoročne tiež získava Pečať bonity, ktorej kritériám vyhovuje len niečo vyše 1% podnikov. Spájať tieto naše spoločnosti s organizovaným zločinom je jednoducho neprijateľné a zarážajúce. Všetci naši členovia podporujú v rámci spoločenskej zodpovednosti neziskové organizácie, športové či kultúrne podujatia v mestách a obciach, každý rok sponzorujú mnohé občianske združenia či onkologicky chorých a deti zo sociálne slabých rodín.

Časy, kedy bolo možné dávať dokopy herne s kriminálnym prostredím sú dávno preč. Od deväťdesiatych rokoch prešiel herný priemysel výraznými zmenami, no predovšetkým je pod prísnou regulačnou kontrolou štátu a drobnohľadom finančnej správy.

Videohry sú dnes sofistikovanými prístrojmi, ktoré sú cez zabezpečené protokoly napojené na centrálny server nachádzajúci sa na špeciálnom, zákonom určenom mieste. A prístup k nemu má opäť len zákonom určený okruh ľudí.

V prípade kontroly pracovníci finančnej správy server preveria osobne, vrátane údajov na jeho hardvéri. Môžu presne vidieť, koľko tržieb prevádzkovateľ priznal a aj či zaznamenané výplaty z automatov súhlasia s údajmi v účtovníctve.

Kontroly na prevádzkach sú náhodné, existujú však aj pravidelné, mesačné dozory. Tie preverujú celkové cash flow, každý jeden prístroj a jeho mechanické počítadlo, ktoré následne párujú
s elektronickým výkazom.

Videohru definuje jej prepojenie s centrálnym serverom, na ktorom beží zlosovanie hry.

Je nemožné ovplyvňovať správanie jednotlivých koncových terminálov - ľudovo povedané hracích automatov. Podobne ako pri daňových či bankových kontrolách, aj tu berie dozor do úvahy akékoľvek podozrivé výkyvy v tržbách. Nevieme si predstaviť, ako by bolo možné manipulovať s videohrami. Lživé obvinenia rôznych aktivistov o praní peňazí cez videohry sú absurdné, dokonca až hlúpe.

Vďaka prísnej legislatíve a jej častej novelizácii na Slovensku nelegálne prístroje rozšírené nie sú a ako jediná z krajín V4 sme fakticky bez čierneho trhu. AZAH odhaduje, že na celom Slovensku nelicencovaných prístrojov nie je viac ako 50, čo je číslo rovnajúce sa štatistickej odchýlke.

Ak by sme sa o konkrétnom nelegálnom automate dozvedeli, nahlásili by sme ho - okrem iného aj preto, lebo by znižoval tržby našim legálnym prístrojom. Rovnako vyzývame ľudí, že ak o nejakom prípade nečestného podnikateľa vedia, aby to nahlásili na políciu a prípadne aj na našu asociácie. Združujeme totiž viac ako 90% prevádzkovateľov a nedovolíme, aby prípadný špekulant poškodzoval všetkých čestných podnikateľov.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hazard, herný biznis

Diskusia (0 reakcií)