Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hodnotenie programov zdravotníctva: SaS zmäkla, ĽSNS prebrala agendu Smeru

16.02.2020, 16:17 | Ronald Ižip | © 2020 News and Media Holding

Zdravotnícki analytici vo štvrtok hodnotili predvolebné programy politických strán, ktoré majú reálnu šancu sa dostať do parlamentu. Skupinu expertov na zdravotníctvo tvorili analytici INEKO, INESS, HPI a súkromné osoby Martin Smatana a Michal Štofko, ktorí pracujú pre štát. Analytici vytvorili najkomplexnejší rebríček zdravotníckych programov, ktorý má jasného víťaza ale aj zrejmých porazených.

  • Tlačiť
  • 6

O hodnotení programov sa TREND vo video rozhovore rozprával s jedným z nich, Tomášom Szalayom z Health Policy Institute (HPI). Väčšina programov podľa T. Szalaya konverguje do celku, v ktorom sa dá nájsť významný prienik medzi mnohými opozičnými demokratickými silami.

Na druhej strane vyčnieva ĽSNS, ktorá prináša radikálny program znárodňovania, čím veľkej miery prebrala agendu strany SMER-SD. Viac názorov T. Szalaya v priloženom rozhovore.

Hodnotenie programov

Odborníci hodnotili programy 12 politických strán, ktoré podľa posledných prieskumov mali preferencie väčšie ako tri percentá. Celkovo sa hodnotilo 658 opatrení. Každý analytik hodnotil kvalitu opatrenia, jeho dôležitosť, ale aj komplexnosť programu ako celku.

Najhorší zdravotnícky program majú strany ĽSNS a SMER-SD. Veľmi dobré programy ponúkajú PS/Spolu, OĽaNO, Za ľudí a Smer rodina. Najlepšie hodnotenie dostala Sloboda a Solidarita, na čom sa zhodol každý z analytikov. Majú najkomplexnejší program, a v top 10 opatrení má SaS až šesť.

Neprehliadnite

Hodnotenia opatrení

Najlepšie hodnotenými opatreniami sa stali: podpora stratifikácie, definícia nároku poistenca či výučba zdravotníkov mimo fakultných a univerzitných nemocníc.

Najhoršie hodnotenými opatreniami sa stali: jedna štátna poisťovňa, zákaz krížového vlastníctva, štátna sieť polikliník či zákaz privatizácie.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Voľby 2020, zdravotníctvo