Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Homo sovieticus: Pred sto rokmi vznikol nový typ človeka

07.11.2017 | TASR

Diskusia (3 reakcie) Pravidlá diskusie

07.11.2017 | Život

najgeniálnejšie umelecké spracovanie podstaty priniesol G. Orwell v románoch "Farma zvierat" a "1984", ktoré by mali byť v povinnom čítaní pre vek formovania svetonázoru, t.j. 15-17 rokov - s povinnými detailnými diskusiami o dielach s obeťami režimu.

07.11.2017 | Don Quijote

Často krát sa obe knihy mylne interpretujú, ako popis komunistickej totality. Tento názor je však chybný a ide len o zneužitie Orwela zo strany vtedajšej protikomunistickej propagandy západu. Orwel, prešiel istým vývojom, ale celý život inklinoval k ľavici, preto aj opustil službu v britskej koloniálnej správe na Barme. Po návrate do Európy sa túlal po robotníckych štvrtiach a časom začal písať pre anarchistické noviny. Labouristi boli pre neho príliš pravicoví, komunisti zase príliš autoritatívny. Bojoval na strane anarchistov v španielskej občianskej vojne. Aj vďaka zásahom španielskych komunistov, bola republika porazená a zvíťazil Franco. Tieto zážitky prispeli k napísaniu 1984, ako i Zvieracej farmy, ale Orwel zostal až do konca života bojovníkom proti fašizmu, nacizmu, a tak isto aj kapitalizmu. Takže obe spomenuté knihy nie sú o komunistickej totalite, ale totalite, ktorá môže mať rôzny ideologický obsah.

08.11.2017 | Sorry jako!!!

Pekne vysvetlené napr. v súčasnosti nachádzame mnoho prvkov "Orwela" prejavujúce sa celosvetovo. Socík sa na toto nechytá.