Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Horiace autá a posprejovaný Víťazný oblúk. Protesty Francúzov naberajú na obrátkach

02.12.2018, 08:02 | TASR

Násilnosti sprevádzali v sobotu ďalšie kolo protestov tzv. žltých viest proti zvyšovaniu daní a životných nákladov vo Francúzsku. K prvým zrážkam medzi políciou a časťou demonštrantov oblečených v žltých reflexných vestách došlo už krátko po tom, ako sa účastníci protestu začali dopoludnia zhromažďovať pri Víťaznom oblúku nachádzajúcom sa v centre Paríža na začiatku triedy Champs-Élysées.

  • Tlačiť
  • 3

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner neskôr na Twitteri uviedol, že okrem približne 200 pokojne protestujúcich osôb prišlo aj 1500 „provokatérov“ pripravených vyvolávať potýčky. „Naše bezpečnostné zložky sú na mieste a výtržníkov vytláčajú,“ napísal.

Protesty proti zvyšovaniu životných nákladovZdroj: TASR / AP

Francúzsky premiér Édouard Philippe popoludní oznámil, že v Paríži bolo zadržaných najmenej 107 výtržníkov. V celej krajine sa sobotňajších protestov podľa neho zúčastnilo 36-tisíc ľudí, pričom toto číslo zahŕňa aj 5500 demonštrantov v Paríži. Ľahké zranenia utrpelo aj desať policajtov.

Ďalej uviedol, že je „šokovaný“ z násilností v okolí Víťazného oblúka a jeho posprejovania grafitmi. Povedal, že úrady umožnia pokojné protesty, ale budú tvrdo postupovať voči tým, „ktorí prichádzajú robiť problémy“.

Neprehliadnite

Do francúzskej metropoly vláda povolala asi 5-tisíc policajtov. Samotná trieda Champs-Élysées bola uzatvorená. Príslušníci bezpečnostných zložiek použili proti násilníkom slzotvorný plyn a gumové projektily. Tí na nich hádzali kamene, kovové zábrany, nádoby so žltou farbou a ďalšie predmety a na niektorých miestach postavili barikády.

Hnutie „žltých viest“ sa začalo v októbri na sociálnych sieťach a postupne sa stalo platformou na vyjadrenie nespokojnosti s prezidentom Emmanuelom Macronom, ktorý je obviňovaný z ignorovania rastúcich životných nákladov.

Protesty proti zvyšovaniu životných nákladovZdroj: TASR / AP

Prvé protesty po celom Francúzsku sa konali 17. novembra a zúčastnilo sa na nich okolo 282-tisíc ľudí, uplynulú sobotu demonštrovalo asi 106-tisíc ľudí.

Účastníci protestov, ktoré si zatiaľ vyžiadali dvoch mŕtvych a stovky zranených, požadujú zníženie daní a zvýšenie minimálnej mzdy a dôchodkov. Doterajšie pokusy vlády rokovať s hnutím zlyhali najmä preto, že jeho predstavitelia trvajú na diskusiách s E. Macronom a ministrami vysielaných v televízii.

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Francúzsko, protesty