Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HPV sa netýka len žien, mladých a sexuálne aktívnych

15.01.2019, 19:23 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

Už od roku 2006 existuje očkovanie proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje napríklad rakovinu krčka maternice, konečníka či hrtana. Vo všetkých krajinách Európskej únie patrí buď k povinným, alebo k odporúčaným. Slovensko sa k nim pridáva až teraz.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

očkovanie

Od januára 2019 je vakcinácia proti HPV odporúčaná Úradom verejného zdravotníctva. To znamená, že štát nikoho nenúti, aby sa dal zaočkovať. Usmerňuje však, že kvôli vlastnej aj kolektívnej bezpečnosti by bolo lepšie, keby tak urobil.

Na slovenskom trhu existujú v súčasnosti tri vakcíny. Zdravotné poisťovne plne preplácajú základnú, ktorá chráni pred dvoma sérotypmi HPV. Ďalšie dve očkovacie látky, ktoré chránia až pred štyrmi a deviatimi sérotypmi, sú s doplatkom pacienta.

V krajinách ako Dánsko, Estónsko, Rakúsko, Švédsko, Slovinsko, Portugalsko, Maďarsko, Chorvátsko či Veľká Británia je využívaná deväťvalentná vakcína, ktorá chráni pred najširším spektrom ochorení, ktoré spôsobuje HPV. Budúci mesiac sa má aj na Slovensku rozhodovať, či by práve táto vakcína nemala byť plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Neprehliadnite

Očkovanie proti HPV chráni najmä pred ochorením rakoviny krčka maternice, ktoré patrí k druhým najčastejším onkologickým ochoreniam u žien medzi 14 a 44 rokom života. Tiež má však význam ako prevencia voči ďalším chorobám, napríklad rakoviny hrtana, konečníka, genitálií, či tiež napríklad bradaviciam na koži.

Očkovať by sa mali dať najmä dievčatá medzi

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy očkovanie

Diskusia (0 reakcií)