Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hra o tróny sa končí, boj o Dubrovník pokračuje

11.04.2019, 19:40 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

V pondelok 15. apríla štartuje posledná séria Hry o tróny. Seriálu, ktorý pobláznil masy a navždy sa zapísal do fantasy dejín. Okrem nespočetných fanúšikovských artefaktov spôsobil aj nárast turistiky v mestách, kde sa natáčal. Dubrovník už zrazu nebol len perlou Jadranu, ale aj hlavným mestom Westerosu a sídlom železného trónu. No nech naň zasadol ktokoľvek, Dubrovník pod náporom turistov trpel. A vytúženú úľavu nemusí priniesť ani finále seriálu.

  • Tlačiť
  • 1

V roku 2015 bolo v Dubrovníku 300 prehliadok spojených so slávnym seriálom. V roku 2017 ich už bolo 4500 a o roku neskôr číslo narástlo o 180 percent. Kajta Seref, ktorá robila historické turnusy ešte pred vypuknutím ošiaľu, sa teraz nestačí diviť otázkam, ktoré sa jej fanúšikovia pýtajú.

Neprehliadnite

Medzi populárne patrí, ako dlho trvalo tvorcom seriálu vybudovať opevnenie mesta. Čudujú sa, keď dostanú odpoveď, že tu stojí od 13. storočia, smeje sa sprievodkyňa, ktorú vyspovedal New York Times.

Fanúšikovia chcú vidieť schody hanby, ktoré musela prejsť kráľovná Cersei Lannister, nastúpiť na palubu zrekonštruovanej historickej lode Karaka, prechádzať sa po prístave v historických kostýmoch a splynúť s fantáziou.

Podľa Zahrebského ekonomického inštitútu natáčanie populárneho seriálu ročne pritiahlo do Dubrovníka 60-tisíc ľudí. Hra o tróny sa pomaly blíži ku koncu, no to neznamená, že miestni vyhrali svoj boj o mesto.

Prečo? Aj keď seriál výrazne napomohol masovému príchodu dovolenkárov, nie je jeho jediným dôvodom.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Chorvátsko, Hra o tróny, turizmus