Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hrozí, že budú vracať milióny eur. Komisia mala potvrdiť Babišov konflikt záujmov

01.12.2019, 21:00 | TASR

Auditná správa Európskej komisie (EK) potvrdila konflikt záujmov v prípade českého premiéra Andreja Babiša. Oznámil to v nedeľu český týždenník Respekt s odvolaním sa na zdroje oboznámené s obsahom uvedeného dokumentu a súvisiaceho konania.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Babiš, Česko

EK zaslala v piatok do Česka konečnú auditnú správu, ktorá sa týka európskych dotácií vyplácaných skupine Agrofert. Dokument dostalo ministerstvo ČR pre miestny rozvoj, zistenia v ňom obsiahnuté však oficiálne zverejnené neboli.

Podľa dvoch zdrojov Respektu audit pre A. Babiša „nedopadol dobre“. V správe sa údajne konštatuje, že kombinovanie biznisu s politikou je v rozpore s európskym a českým právom.

Neprehliadnite

Európska komisia označila konečnú auditnú správu za dôvernú a odmietla ju ďalej komentovať. Predbežná správa bola do Česka doručená už tento rok na jar a unikla aj do médií.

Podľa nej je český premiér A. Babiš stále v konflikte záujmov, hoci svoje firmy previedol do zvereneckého fondu. V správe z jari sa uvádza argument, že A. Babiš má na tento fond stále vplyv

Českej republike z tohto dôvodu hrozí, že bude musieť vracať do rozpočtu Únie zhruba 18 miliónov eur. Premiér A. Babiš obvinenie z konfliktu záujmov pri čerpaní európskych dotácií pre koncern Agrofert dlhodobo odmieta.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Babiš, Česko