Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéky či dlhopisy. Čiernu dieru záporných úrokov môže zväčšiť bazuka ECB

04.09.2019, 08:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Extrémne nízke úrokové sadzby spôsobujú to, že vo finančnom svete sa dejú veci, s ktorými ekonómovia vôbec nepočítali. Prejavuje sa to najmä v troch oblastiach: štátnych dlhopisoch, hypotékach a klasických vkladoch uložených v bankách. Tento stav zrejme bude pokračovať aj po zasadaní Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá sa na podporu slabnúcich ekonomík chystá nielen znížiť úrokové sadzby, ale aj použiť ďalšie stimuly.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy

dlhopisy, ECB

Ekonómov situácia so zápornými úrokovými sadzbami neprestáva prekvapovať. Okrem počudovania nad nimi sa odborníci obávajú aj neočakávaných a neželaných následkov. „Je to naozaj neobyčajné a narúša to globálny finančný systém. Celý čas rozprávam iba o tom,“ nechal sa počuť hlavný ekonóm veľkej nemeckej banky Deutsche Bank Securities Torsten Slok, ktorý narážal na situáciu na dlhopisovom trhu.

Neprehliadnite

Politika záporných úrokových sadzieb centrálnych bánk mala zacieľ podporiť ekonomiku. Zlacnili peniaze, ktoré sa mali dostať prostredníctvom bánk do reálnej ekonomiky. Ľudia si mali ľahšie požičať, následne investovať, viac míňať a tak ďalej.

Zákon nezamýšľaných dôsledkov

Táto politika centrálnych bankárov môže vystreliť úplne naopak. Podľa jedného výskumu dokonca banky požičiavajú ešte menej ako sa očakávalo. A to z dôvodu, že musia platiť viac centrálnym bankám za to, že majú u nich uložené peniaze, čo okresáva ich ziskové marže.

Jeden z autorov výskumu pre Bloomberg hovorí, že toto je pekný príklad zákona nezamýšľaných dôsledkov. „Politika záporných úrokových sadzieb zlyhala, a to najmä v prostredí, kde banky už aj tak zápasia so ziskovosťou,“ hovorí Ru Xie z University of Bath.

Jednou z kľúčových oblastí finančného trhu je dlhopisový trh. Na dlhopisovom trhu sa obchodovali tieto štátne cenné papiere na konci augusta podľa agentúry Bloomberg v objeme až 17 biliónov amerických dolárov so záporným výnosom do splatnosti. Celá nemecká dlhopisová výnosová krivka sa už ocitla v zápornom výnosovom pásme. Dokopy to predstavuje až takmer tretinu globálneho dlhu, ktorý sa obchoduje v negatívnych výnosových pásmach.

Ide o historickú situáciu, kedy si dlžníci (štáty) 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 8

Tagy dlhopisy, ECB