Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéky majú ostať výhodné, o cenách je iný príbeh

10.03.2015, 18:45 | TREND.sk | ČTK | SITA

Prečítajte si najdôležitejšie udalosti dňa v skratke TREND.24: Pri Žiline začali raziť tunel, má to ísť rýchlo

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

TREND.24

 • Priemerný starobný dôchodok na Slovensku ku koncu minulého mesiaca predstavoval 406,01 eura. V porovnaní s koncom februára vlaňajška ide o nárast o 6,6 eura. Tento druh dôchodku pritom na konci februára tohto roka poberalo vyše 1,01 milióna osôb. Predčasný starobný dôchodok, ktorý ku koncu minulého mesiaca dostávalo 22,2-tisíca penzistov, dosahoval v priemere 389,5 eura. Medziročne išlo o pokles o 4,5 eura.

 • Obdobie nízkych úrokových sadzieb bude trvať tento rok a zrejme aj časť budúceho roka, no je predpoklad, že to bude tlačiť na rast cien nehnuteľností. Predpokladajú to bankoví analytici. "Priestor na dopyt po hypotékach na Slovensku je. Ešte stále je veľa ľudí, ktorí si môžu kúpiť bývanie. Dostupnosť bývania nikdy nebola lepšia," povedal hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Ako však doplnil hlavný stratég Sberbank Martin Barto, nízke sadzby budú skôr tlačiť na rast cien nehnuteľností. "Čo už dnes vidieť v Bratislave," skonštatoval Barto.

 • Na kysuckom úseku D3 Žilina Strážov - Žilina Brodno začali raziť 2,2-kilometrový tunel Považský Chlmec. Celý 4,2-kilometrový úsek by mal byť hotový v júni 2017 a stáť 255 miliónov eur, čerpaných prevažne z eurofondov. Podľa ministra dopravy Jána Počiatka výstavba tunela by mala byť rýchla, keďže v jednom úseku tunel vychádza na povrch a jeho razenie je teda možné až zo štyroch strán. Generálny riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš predpokladá, že obidve tunelové rúry by mohli byť prerazené na jar budúceho roka.

  Pohľad na portál tunela Považský Chlmec, ktorý je súčasťou diaľnice D3 Žilina, Strážov - Žilina, BrodnoZdroj: SITA • Štát oddnes začal prevádzkovať najväčšiu vodná elektráreň v krajine, ktorú mal doteraz v prenájme najväčší výrobca elektriny, spoločnosť Slovenské elektrárne (SE). ČTK to povedala Diana Migaľová Baschierová, hovorkyňa štátneho podniku Vodohospodárska výstavba (VVB), ktorá bude mať prevádzku vodného diela Gabčíkovo teraz na starosti.

 • Európsky súd pre ľudské práva priznal odškodné šiestim maďarským občanom za ponižujúce zaobchádzanie vo väznici. Súd totiž rozhodol, že maďarské väznice sú preplnené, čo vedie k nedostatočnému súkromiu počas používania toalety, k premnoženiu hmyzu ako aj k nedostatočnému priestoru na spánok. Šiestim mužom priznal ESĽP sumu 73 900 eur plus 12 150 eur na výdavky.

 • Česká vláda schválila predaj 15 vojenských lietadiel do Iraku. Podľa ministra obrany Martina Stropnického prinesie obchod krajine v prepočte takmer 28 miliónov eur. Pôjde o stroje s označením Aero L-159 Alca, ktoré armáda považuje za nadbytočné, pričom transakcia sa uskutoční cez súkromnú spoločnosť Aero Vodochody, ktorej vlastníkom je spoločnosť Penta.

 • Predaj nových áut v Rusku vo februári medziročne poklesol o 37,9 % po januárovom medziročnom poklese o 24,4 %. Uviedla to Asociácia európskych podnikov (AEB).

 • Nemecká automobilka Volkswagen investuje približne jednu miliardu amerických dolárov do rozšírenia závodu v mexickom štáte Puebla. Závod sa tak pripraví na výrobu nového VW Tiguan. Investícia sa podľa šéfa automobilky v Mexiku Andreasa Hinrichsa zameriava na nové výrobné linky a vytvorí 2-tisíc miest.

 • Záujemcovia o prevzatie slovinskej pivovarníckej spoločnosti Laško majú čas na predloženie záväzných ponúk do 19. marca. Informoval o tom slovinský denník Delo, pričom sa odvolával na neoficiálne zdroje. Výzvu na predloženie ponúk už dostali investičné fondy KKR, Bain Capital, CVC Capital a Mid Europa Partners a do súťaže by sa mala prihlásiť aj holandská pivovarnícka skupina Heineken.

TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy TREND.24

Diskusia (0 reakcií)