Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ideálny obraz Švédska sa mení. Prisťahovalci a gangy pomáhajú krajnej pravici

04.09.2018, 19:29 | Jozef Tvardzík | © 2018 News and Media Holding

V polovici augusta zhorelo v Göteborgu sto áut. Vlani v Štokholme došlo k vyše stovke incidentov so strelnou zbraňou. Pred rokom v apríli terorista pôvodom Uzbekistanu zabil štyroch ľudí. Švédsko v nedeľu čakajú voľby a práve imigrácia, ktorá zmenila tvár škandinávskej krajiny, v nej zohrá kľúčovú úlohu.

  • Tlačiť
  • 24

Švédsko sa od roku 2014, keď sa Európa začala potýkať z migračnou vlnou, zmenilo. Švédsky konzervatívny premiér Fredrik Reinfeldt vtedy predniesol zásadný prejav. Vyzval v ňom Švédov, aby „otvorili svoje srdcia žiadateľom o azyl“. Rovnaké slová v súčasnosti by predstavovali politickú samovraždu.

Skúsenosť s nie príliš zvládnutou integráciou niekoľko stotisíc imigrantov do Švédska viedla k tomu, že väčšina ľudí by dnes takýto prejav neakceptovala. To si uvedomuje aj Ulf Kristersson, ktorý F. Reinfeldta na čele Umiernenej strany vlani nahradil.

Je to človek, ktorý by sa mohol stať novým premiérom. Jeho strana má v preferenciách približne 18 percent. Na rozdiel od svojho predchodcu otočil rétoriku o 180 stupňov, aby  zaujal v oličov. Priznáva, že krajina je v kríze, pretože za posledných dvadsať rokov nezvládla proces postupného začlenenia utečencov.

Neprehliadnite

Voličom sa prihovára vetami typu, že ľudia právom stratili vieru v politikov, pretože nič nerobili. Podľa neho Švédi zažívajú najväčšiu krízu od roku 1990, keď ich zasiahli finančné problémy bánk, ktoré museli zachraňovať.

Jeho strana paradoxne bojuje o rovnakých voličov, ktorých zlákala krajne pravicová 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 24

Tagy Švédsko, voľby