Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ak idete do Viedne bez občianskeho, do autobusu vás nepustia. Majú na to právo?

25.10.2018, 12:15 | Peter Scherhaufer | © 2018 News and Media Holding

Kontrola cestovných dokladov na letiskách je samozrejmosťou. O čosi menej sú pasažieri zvyknutí predkladať pasy či občianske preukazy šoférom medzinárodných autobusových liniek. Deje sa to napríklad aj na hodinovej trase Bratislava – Viedeň, kde vedú konkurenčný boj viacerí dopravcovia. Máte platný lístok, ale zabudli ste si doklady? Máte smolu. Do autobusu vás nepustia. Môže však kontrolovať „občaňák“ aj šofér či stewardka, alebo len policajt?

  • Tlačiť
  • 11

Kontroly občianskych preukazov, pasov či víz robia pravidelne aj na spomínanej linke dopravné spoločnosti RegioJet či Flixbus. Slovak Lines medzi Bratislavou a Viedňou kontroly nevykonáva. Súvisí to zrejme aj s hraničným priechodom, ktorý jednotlivé firmy využívajú.

Kým autobusy Slovak Lines prechádzajú do Rakúska cez hranicu Petržalka-Berg, RegioJet a Flixbus využívajú priechod Jarovce-Kittsee, teda úsek, na ktorom zase zvyknú vykonávať náhodné kontroly dokladov príslušníci rakúskej polície. Rakúšania tak chcú zamedziť prípadnému vstupu nelegálnych migrantov do štátu.

Podľa štatistík RegioJetu podliehal v lete tohto roku náhodnej kontrole každý piaty autobus dopravcu smerujúci do Viedne. Po skončení letnej sezóny sú už kontroly ojedinelé.

Neprehliadnite

Keď sa redaktor TREND.sk opýtal vo Viedni šoféra RegioJetu, prečo nepustil na palubu autobusu do Bratislavy taliansky hovoriacu rodinu bez preukazov totožnosti, jeho odpoved bola, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy autobusová doprava, Flixbus, RegioJet, Schengen