Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

IFP: Zvyšovanie minimálnej mzdy má na Slovensku malý vplyv na zamestnanosť

12.01.2016 | SITA

Zvyšovanie minimálnej mzdy má podľa Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR malý vplyv na zamestnanosť na Slovensku.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

„Na základe analýzy mikrodát z ostatného desaťročia sme odhadli, že medziročný nárast minimálnej mzdy o 5 percent by zvýšil riziko straty práce pre zamestnancov blízko minimálnej mzdy o 1 percentuálny bod oproti zamestnancom nad úrovňou minimálnej mzdy,“ uviedol inštitút vo svojej analýze.

Tento efekt podľa IFP zohľadňuje aj fakt, že zamestnanci blízko minimálnej mzdy sa môžu odlišovať charakteristikami od zvyšnej populácie.

Hrubú mzdu v intervale od mínus 5 percent do plus 5 percent okolo oficiálnej minimálnej mzdy podľa IFP zarába na Slovensku približne 7 percent zamestnancov.

Neprehliadnite

„Výrazne vyšší podiel zamestnancov v pásme minimálnej mzdy možno nájsť v ubytovacích a stravovacích službách, ako aj vo veľkoobchode a maloobchode,“ konštatuje sa v analýze. Prešovský kraj tiež dosahuje oproti priemeru výrazne vyšší podiel takýchto zamestnancov.

Minimálna mzda pritom podľa inštitútu môže mať vyšší vplyv na mladých zamestnancov oproti starším, a v chudobnejších krajoch oproti Bratislave.

Analýza sa zaoberá vplyvom zvyšovania minimálnej mzdy len zjednodušene, bez zahrnutia iných kanálov vplyvu na zamestnanosť a ekonomiku.

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z 380 eur na 405 eur, čo je nárast o 6,58 percenta. Najnižší možný hrubý hodinový zárobok v tomto roku dosahuje 2,328 eura, kým vlani to bolo 2,184 eura.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy minimálna mzda, mzdy, plat

Súvisiace články

Ako sa zmenia platy a cena práce po zvýšení minimálnej mzdy

Ako sa zmenia platy a cena práce po zvýšení minimálnej mzdy

Pri 1. stupni minimálnej mzdy narastú náklady zamestnávateľa o 38,79 eura. O 54,31 eura mesačne zaplatí viac zamestnávateľ pri minimálnej mzde 3. stupňa.

Minimálna mzda bude 405 eur: Premiér dal viac ako sľúbil

Ak vás grécke letiská zaskočia, môžu za to Nemci

Fejky za 230 miliónov? Sáčkové polievky i minerálky

Prečo sa Le Penová musí modliť za zázrak