Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na účty im chodia rekordné sumy. Koľko zarába IT-čkár v Bratislave či Prešove

19.11.2019, 11:30 | Adrián Berecz | TASR

Mzdy ľudí v segmente informačných technológií a telekomunikácií patria spravidla k tým najvyšším. Rozsiahly prieskum personálnej agentúry Grafton Slovakia ukazuje, aké sú rozdiely v nástupných platoch IT-čkárov v rámci jednotlivých krajov.

  • Tlačiť
  • 37

Zatiaľ čo Java/C# programátor s päť- a viacročnými skúsenosťami môže v Bratislave zarobiť 3 700 eur, v Prešovskom kraji je stropom 2 300 eur. Je to zároveň o 900 eur menej ako v susednom Košickom kraji.

Prieskum z druhého štvrťoku 2019 mapuje finančné ohodnotenia v ôsmich krajoch na 213 pozíciách. Sumy predstavujú mesačnú hrubú mzdu vrátane variabilnej zložky a vychádzajú najmä z nástupných miezd.

Horná a dolná hranica

Zistenou hornou hranicou pre špecialistu technickej podpory 3. stupňa je v Bratislave 2 500 eur, Košiciach dvetisíc eur a Prešove 1 700 eur. V Nitre, Trnave a Žiline dostane najviac 1 600 eur, v Trenčíne a Banskej Bystrici zase 1 500 eur.

IT vedúci manažéri či riaditelia majú v Bratislave v priemere šesťtisíc eur, Košiciach 5 500 eur či Trnave 5 200 eur. V Banskej Bystrici, Nitre a Trenčíne zarobia zhodne približne päťtisíc eur, v Prešove zase 4 500 eur.

Neprehliadnite

Zatiaľ čo v roku 2017 mohol IT manažér v Nitre začínať aj na mzde 1 850 eur, v súčasnosti je dolná hranica už na úrovni 2 500 eur. Unix/Linux administrátor v Bratislave sa síce bez zmeny odpichuje od príjmu 1 500 eur, strop sa však medzičasom posunul z 1 800 na 2 600 eur.

Firmy sa tiež čoraz viac zameriavajú na nefinančné benefity, napríklad v podobe práce z domu. „Predsudok o pracovnej nezodpovednosti pri takýchto režimoch sa pomaly vytráca, a preto už väčšina slovenských firiem dokáže byť z tohto hľadiska lákadlom pre mnohých IT-čkárov,“ podotýka Miroslav Garaj z Graftonu Slovakia.

Tento trend sa podľa neho postupne začína rozrastať aj do menších firiem, hoci bol kedysi zaužívaný len vo veľkých korporátnych spoločnostiach. IT projekty sa začínajú postupne preklápať na agilnú metódu, úlohy sa riešia cez šprinty a prístup ad hoc, čo si vyžaduje flexibilné nastavenie v tíme a zároveň programátorom umožňuje robiť z domu.

Programátor na všetko

Dopyt po programátoroch je chronický. Rastie pritom záujem o odborníkov, ktorí majú široký prehľad o agende. „Firmy hľadajú kandidátov, ktorí v prípade nutného zastúpenia kolegu budú chápať a ovládať jeho činnosť a dokážu ponúkať riešenia,“ vysvetľuje M. Garaj.

IT profily preto podľa neho postupne prechádzajú pod

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 37

Tagy IT biznis, mzdy, práca