Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Inštitúcie EÚ sa dohodli na smernici o znižovaní plastovej epidémie

19.12.2018, 12:17 | TASR

Európska komisia (EK) privítala predbežnú politickú dohodu o riešení otázky plastového odpadu, ktorú sa v noci z utorka na stredu podarilo uzavrieť vyjednávačom Európskeho parlamentu (EP) a Rady Európskej únie.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

plasty

Dohoda sa týka opatrení, ktoré v máji tohto roka navrhla v podobe smernice eurokomisia s cieľom znížiť zamorenie morí a oceánov plastovými výrobkami a nevyužívanými rybárskymi zariadeniami.

Smernica zameraná na umelohmotné výrobky na jedno použitie je súčasťou prvej komplexnej európskej stratégie v oblasti plastov, ktorá má chrániť životné prostredie a obyvateľov EÚ pred znečistením umelohmotnými výrobkami a zároveň podporovať inovácie a ekonomický rast.

Nové pravidlá prispievajú k širšiemu úsiliu zaistiť udržateľnosť v Európe a podporiť obehovú ekonomiku (účelnejšie využívanie odpadov). Podľa slov prvého podpredsedu EK Fransa Timmermansa, ktorý je zodpovedný za trvalo udržateľný rozvoj, ide o skutočne ambicióznu dohodu, ktorá má pomôcť znížiť množstvá plastových výrobkov na jedno použitie a chrániť planétu.

Neprehliadnite

„EÚ ako celok preukázala skutočnú odvahu pri riešení tohto problému, čím sa stala globálnym lídrom v boji proti plastovým odpadom v moriach a oceánoch,“ skonštatoval F. Timmermans.

„Za situácie, keď jeden rok privezieme ulovené ryby domov v plastovej taške a v nasledujúcom roku prinesieme túto tašku domov v rybe, musíme tvrdo a rýchlo pracovať,“ opísal situáciu eurokomisár pre životné prostredie, námorné záležitosti a rybné hospodárstvo Karmenu Vella.

Komisia v tejto súvislosti pripomenula, že nová smernica EÚ bude na celosvetovej úrovni najambicióznejším právnym nástrojom, ktorý sa zaoberá odpadom v moriach a oceánoch. Obsahuje viaceré opatrenia, ktoré sa majú uplatňovať na rôzne kategórie výrobkov.

Stanovuje, že ak sú možné a cenovo dostupné alternatívy, plastové výrobky na jedno použitie budú na trhu zakázané. Týka sa to napríklad plastových puzdier a obalov, príborov, tanierov, slamiek a miešadiel na nápoje, plastových držiakov na balóny či obalov na potraviny a nápoje vyrobených z expandovaného polystyrénu.

Pre iné výrobky platí, že ich obmedzené používanie bude predmetom národných stratégií na znižovanie odpadov.

Predbežnú medziinštitucionálnu dohodu musia teraz oficiálne schváliť Európsky parlament a Rada EÚ (ministri členských krajín). Následne bude nová smernica zverejnená v Úradnom vestníku EÚ a členské štáty budú mať dva roky na jej zakomponovanie do vnútroštátnej legislatívy.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy plasty

Diskusia (0 reakcií)