Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Internet zaplavili hoaxy o koronavíruse. Ako filtrovať falošné správy od overených

06.02.2020, 11:30 | Tomáš Bakoš | © 2020 News and Media Holding

Vedci či novinári po celom svete zdokumentovali rastúci počet prípadov dezinformácií o novom koronavíruse. Od rasistických vysvetlení pôvodu vírusu až po falošné správy o zázračných liekoch. Významnú úlohu tu zohrávajú aj sociálne siete, na ktorých je šírenie falošných správ prakticky nekontrolovateľné. Ako sa v oceáne dezinformácií nestratiť a ako filtrovať falošné správy od tých overených?

  • Tlačiť
  • 0

MERS, SARS či najnovšie nový koronavírus 2019-nCoV . Všetky majú spoločného menovateľa. Na internete sa o nich pri prvej zmienke hneď začali šíriť vo veľkom rôzne dezinformácie. Takáto krízová situácia môže prinášať šírenie stresu a paniky medzi ľuďmi.

Neprehliadnite

Strach je prirodzená reakcia

Podľa výskumníčky Globsecu Dominiky Hajdu je to prirodzená reakcia spôsobná strachom o seba a svojich blízkych. „Preto je počas krízových situácií nesmierne dôležité, aby príslušné autority, to znamená štát či lokálna a medzinárodná expertná komunita, čo najrýchlejšie zareagovali a usmernili obyvateľov ako v prípade šírenia vírusu postupovať,“ vysvetľuje pre TREND.

Tu však do tohto procesu vstupujú sociálne siete, na ktorých z roka na rok rapídne rastie počet nových používateľov. Podľa výskumníčky nám internet dáva moc publikovať a ďalej zdielať akúkoľvek informáciu prakticky kdekoľvek. Častokrát sa teda stane, že skôr, než sú vydané oficiálne stanoviská, je online priestor zaplavený množstvom neoverených konšpirácií, bludov a vymyslených príbehov. Tie potom zbytočne a nekontrolovateľne šíria paniku a vnášajú neistotu do spoločnosti.

Korektné informovanie zo strany autorít o koronavíruse je o to ťažšie, že sa nové vírusové ochorenie šíri pomerne rýchlo. D. Hajdu vysvetľuje, že v momente ak ľudia nemajú pocit kontroly nad situáciou

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hoax, koronavírus

Diskusia (0 reakcií)